Sarkozy: Francouzská auta by se měla vyrábět ve Francii – ne v Česku

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy by si přál vrátit výrobu automobilů francouzských značek například v České republice zpět do Francie. V televizním v rozhovoru s novináři o hospodářské krizi a záchranných plánech vlády dnes vyslovil názor, že není ospravedlnitelné, aby Francouzi jezdili v autech domácích značek vyrobených v zahraničí. U nás se to týká zejména kolínské továrny TPCA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën.

„Když se postaví továrna (koncernu) Renault v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlněné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala její auta ve Francii, to už je neospravedlněné,“ prohlásil Sarkozy. Dodal, že francouzským automobilkám vyrábějícím v cizině přitom vyhovuje pomoc státu, který jim pomáhá s financováním jejich činnosti, když jsou v těžkostech.

Sarkozy uvedl, že vedoucí představitelé automobilek mu sdělili, že výroba téhož automobilu vyjde ve Francii zhruba o 1000 eur dráž než v Česku. Cestou, jak udržet doma výrobce, a to nejen automobilové, ale ve veškerém průmyslu, je snížení či zrušení určitých daní, řekl. Například třetinový náklad ze zmíněného tisíce eur tvoří takzvaná podnikatelská daň, která existuje pouze ve Francii. Ta bude podle Sarkozyho zrušena v roce 2010. Stát tím ovšem přijde o příjem asi osmi miliard eur.

Zásadní pro záchranu francouzských pracovních míst je podle něj zabránit stěhování továren do zahraničí a chtěl by pokud možno přestěhovat ty již umístěné v cizině zpátky do Francie. Navíc na rok 2010 připravil Sarkozy další úlevu pro výrobce, zrušení podnikatelské daně by mělo podle zpravodaje Českého rozhlasu v Paříži Jana Šmída vést ke zlevnění výroby. „Sarkozy ale chce i tímto jistě pomáhat jen výrobcům doma,“ dodal.

V Česku má společný závod s japonskou Toyotou francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën. Firma sídlící v Kolíně počítá s tím, že letos vyrobí podobně jako loni kolem 324 tisíc vozů. PSA Peugeot Citroën má závod rovněž ve slovenské Trnavě.

Sarkozy: České předsednictví dělá, co může 

Sarkozy jinak zopakoval svá již známá stanoviska k domácí i zahraniční ekonomické politice. Řekl, že je nutné koordinovat země eurozóny ve společném úsilí o zažehnání krize, protože „není možné, aby nebylo iniciativ“. V této souvislosti prohlásil, že českému předsednictví v EU nijak nezazlívá vývoj situace. „Dělají, co mohou,“ podotkl. Zdůraznil nutnost kontroly nad dosud nezávisle fungujícími světovými fondy, vytvoření jakéhosi mezinárodního regulátora a zásahu proti daňovým rájům.

Sarkozy dále uvedl, že vláda bude zvažovat snížení daní z příjmu ve snaze zmírnit dopady světové krize. Za hlavní cíl označil povzbuzení hospodářského růstu a boj proti nezaměstnanosti. V této souvislosti se podle svých slov rovněž hodlá 18. února setkat se zástupci odborů. Ty minulý čtvrtek proti jeho politice svolaly stávku, jíž se zúčastnilo až 2,5 milionu Francouzů.

Na domácí scéně chce dále pokračovat ve strukturálních reformách, které povedou k zvýšení zaměstnanosti, což má podpořit zájem Francouzů o větší pracovní nasazení. Zopakoval potřebu investic například do obnovy dopravní infrastruktury. Slíbil zvýšit příspěvky krátkodobě nezaměstnaným a snížit daně nízkopříjmovým skupinám. Vyjádřil názor, že by stát měl dohlížet na spravedlivé přerozdělování výdělků firem mezi akcionáři a zaměstnanci s přihlédnutím k tomu, že společnosti musejí také dál investovat.