Boj o Zentivu je u konce

Praha - Boj francouzské společnosti Sanofi-Aventis o ovládnutí farmaceutické firmy Zentiva je zdárně u konce. Společnost Fervent Holdings ze skupiny J&T přijala nabídku na převzetí akcií společnosti Zentiva. Sanofi tak získá jejích 7,62 procenta v Zentivě a českou farmaceutickou jedničku díky tomu ovládne. Sanofi-Aventis má v Zentivě 24,9 procenta, ve čtvrtek přijaly její nabídku firmy PPF a Generali PPF Holding, které drží v Zentivě 24,3 procenta akcií. Určitý podíl Sanofi získá i od zaměstnanců Zentivy.

Analytici upozornili, že Zentiva zřejmě odejde z pražské burzy, pokud bude Sanofi-Aventis se svou nabídkou úspěšná. „Kroky k odchodu Zentivy z burzy by byly učiněny co nejrychleji. Myslím si, že do konce roku by Zentiva opustila pražskou burzu, pokud to bude technicky proveditelné,“ řekl již dříve analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Skupina PPF je akcionářem Zentivy přes dceřinou firmu Anthiarose Limited. PPF loni sama předložila vlastní nabídku na odkup akcií, kterou ovšem později stáhla.

Na počátku února podala skupina PPF žalobu, jíž se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady Zentivy. Chtěla se na ní dozvědět podrobnosti o nabídce Sanofi-Aventis. Skupina následně informace získala a žalobu stáhla.

Dalším významným akcionářem Zentivy je společnost Belviport Trading, která drží více než deset procent akcií. Zbylou zhruba třetinu akcií vlastní ostatní institucionální a soukromí investoři.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6 tisíc lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.