Podle Obamova poradce může být současná krize horší než ve 30. letech

New York - Bývalý šéf americké centrální banky (Fed) a současný člen poradního výboru amerického prezidenta Baracka Obamy Paul Volcker varoval, že stav globální ekonomiky se může zhoršit natolik, že problémy budou nakonec větší, než byly v době Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. "Nevzpomínám si na žádné období, ani během Velké hospodářské krize, kdy by šlo všechno tak rychle dolů a tak jednotně po celém světě," řekl Volcker.

Americká ekonomika je už druhým rokem v recesi a nejnovější prognózy naznačují, že za celý letošní rok zaznamená pokles. Fed tento týden v nové prognóze uvedl, že míra nezaměstnanosti se vyšplhá vysoko nad osm procent, i když už teď činí 7,6 procenta a je nejvyšší za 16 let. Volcker poznamenal, že průmyslová výroba ve světě klesá dokonce rychleji než ve Spojených státech, i když v USA zaznamenává výrazný propad.

Vzhledem k rozsahu problémů, které sužují globální ekonomiku, je nutné zlepšit regulaci finančního systému, aby se svět do budoucna podobných těžkostí vyvaroval. Úřady si ale podle Volckera musí dát pozor, aby svými zásahy situaci ještě nezhoršily.

Podle Obamova poradce je důležité dbát na to, aby finanční instituce s velkým vlivem neohrožovaly celý finanční systém a neangažovaly se v příliš riskantních transakcích. Takové instituce by podle něj například neměly obchodovat na vlastní účet.

Volcker vedl centrální banku v době, kdy byl prezidentem Ronald Reagan. Uznání si získal především tím, že na začátku 80. let se popral s vysokou inflací.