Nezaměstnaných Evropanů opět přibylo

Brusel - Ani začátek roku 2009 nepřinesl na evropský pracovní trh žádné příjemné překvapení. Pokračující ekonomická krize si už pátý měsíc v řadě vybírala svou daň a firmy musely propouštět. V lednu tak evropskou armádu nezaměstnaných posílilo dalších 386 tisíc lidí a míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,6 procenta. Zároveň opět výrazně zpomalil růst cen, ekonomové proto stále častěji varují před možným nástupem deflace.

Statistiky v meziměsíčním srovnání sice nevypadají až tak hrozivě, proti prosinci se míra nezaměstnanosti zvýšila jen o 0,1 procentního bodu, projevy hospodářské krize jsou ale daleko patrnější při meziročním srovnání. Zatímco v lednu 2008 nezaměstnanost činila 6,8 procenta, o rok později to je již 7,6 procenta. Lidí bez práce je tak o téměř 2,2 milionu víc.

Ještě větší procentuální nárůst ale zaznamenala eurozóna. Loni v lednu míra nezaměstnanosti v zemích, které platí eurem, činila 7,3 procenta, začátkem letošního roku už to bylo 8,2 procenta, což představuje nárůst o téměř jeden procentní bod.

Nezaměstnaných postupně přibývalo v celém loňském roce. Jejich nárůst hlásí devět zemí z evropské sedmadvacítky. Nejhůř je na tom Španělsko a Lotyšsko, nejlíp Rakousko a Nizozemsko. Česko se drží asi dvě procenta pod průměrem. „Česko je na 5. nejlepším místě v Evropě, to je velmi slušné a dá se očekávat, že tento trend si udržíme,“ předikuje mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

Deflace čím dál tím reálnější

Další neveselou statistikou, kterou dnes zveřejnil Eurostat, jsou lednová čísla o vývoji cen. Inflace v prvním měsíci roku opět prudce zpomalila na 1,1 procenta z 1,6 procenta v prosinci a ekonomové se tak stále více začínají obávat, že starý kontinent zachvátí deflace.

„Statistika inflace je určitě šokem, je to daleko větší propad, než se očekávalo, a jasně ukazuje, jak silné deflační tlaky existují v Evropě,“ uvedl ekonom Bank of America Matthew Sharrat již na konci ledna, kdy Eurostat zveřejnil svůj první odhad růstu spotřebitelských cen.