Británie přebírá obří banku Lloyds

Londýn - Britská vláda ovládne většinový podíl bankovní skupině Lloyds, která je po nedávném převzetí konkurenční HBOS třetím největším finančním ústavem v zemi. Výměnou poskytne vláda bance pojištění rizikového majetku banky v objemu více než 260 miliard liber. Zvýšení státem drženého podílu ze současných 43,5 na nejméně 65 procent má bance pomoci udržet si stabilní pozici v době, kdy značnou část jejích aktiv zasáhla finanční krize.

Za pojištění zaplatí Lloyds státu v příštích sedmi letech poplatek 15,6 miliardy liber. Vláda zase na oplátku převezme případné ztráty z úvěrů, a to až do výše 90 procent jejich hodnoty. Lloyds také v rámci dohody souhlasila, že poskytne v příštích dvou letech úvěry v objemu až 28 miliard liber. Většina těchto peněz bude určena pro podniky.

Generální ředitel Lloyds Eric Daniels uvedl, že čerstvá dohoda výrazně sníží rizikový profil banky. „Naše kapitálová pozice se výrazně zlepší, což zajišťuje, že skupina může přežít nejhorší ekonomický pokles a po oživení ekonomiky se stát znovu silnou,“ uvedl Daniels.

Vládní podíl v Lloyds by se teoreticky mohl zvýšit až na 77 procent. Ministerstvo financí však v prohlášení uvedlo, že svá volební práva hodlá omezit na nejvýše 75 procent. Náměstek ministra financí Stephen Timms v rozhovoru pro BBC dodal, že věří, že dohoda pomůže Lloyds stát se opět silnou bankou. Jaké budou konečné náklady pro daňové poplatníky, zatím není jasné.

Stát pomáhá se vstřebáním upadající HBOS

Lloyds požádala vládu o pomoc po lednovém převzetí banky HBOS. Ta se stala symbolem finanční krize v Británii, když se v loňském roce propadla do ztráty 7,5 miliardy liber. Ještě v roce 2007 přitom hospodařila se čtyřmiliardovým ziskem. Až 80 procent veškerého rizikového majetku Lloyds přitom pochází z úvěrů poskytnutých právě HBOS.

Vláda spojení HBOS s Lloyds podpořila, protože HBOS se ocitla kvůli hypoteční a úvěrové krizi ve velkých problémech, a poskytla již bance finanční pomoc v objemu 17 miliard liber výměnou za podíl.

Po vzoru Royal Bank of Scotland

Podobné pomoci od vlády, jakou má nyní dostat Lloyds, se už před časem dostalo také Royal Bank of Scotland, která si nechala pojistit majetek za miliardy liber výměnou za navýšení státního podílu. Plán, který má omezit ztráty banky, by však mohl mít problémy, pokud bude pokračovat pokles ekonomiky a nárůst špatných úvěrů. Vláda pojistila RBS majetek za 325 miliard liber. Výměnou může podíl státu v bance stoupnout ze 70 procent až na 95 procent.