NERV dnes poladí postoj Česka na summitu mocných

Praha - Zbylých devět členů Národní ekonomické rady vlády se dnes sejde k projednání postoje, se kterým čeští představitelé pojedou na dubnový summit největších ekonomik světa G20 v Londýně a jarní Evropskou radu. Na programu dnešní schůzky má být také sada nových regulačních opatření ve finančním systému a evropském plánu hospodářské obnovy, který loni v listopadu předložila Evropská komise.

Světový finanční summit 20 nejdůležitějších vyspělých i rozvojových ekonomik světa se uskuteční v britské metropoli 2. dubna. Přední politici včetně nového amerického prezidenta Baracka Obamy se budou zabývat dopady globální hospodářské krize. Česká republika se setkání zúčastní jako předsednická země Evropské unie.

Česko chce unii jednotnou

Pro vytvoření nástrojů globálního dohledu nad finančními trhy a proti protekcionismu se vrcholní představitelé klíčových evropských ekonomik a EU vyslovili koncem února na své berlínské schůzce. Ministr financí Miroslav Kalousek tehdy uvedl, že Česká republika má jako předsednická země ambici na summitu prezentovat co nejširší jednotnou evropskou pozici.

Počet členů ekonomické rady se v tomto týdnu snížil na devět poté, co NERV opustil předseda představenstva a generální ředitel české pobočky UniCredit Bank Jiří Kunert. Členy NERV zůstali Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Pavel Kohout, Michal Mejstřík, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Jiří Rusnok a Miroslav Zámečník.