Buffett: Americká ekonomika se zřítila z útesu

Omaha - K pádu z útesu přirovnal vývoj ekonomiky Spojených států v uplynulém půlroce světoznámý finančník a podle časopisu Forbes také nejbohatší muž na planetě Warren Buffett. Do budoucna však zůstává optimistou a věří v rychlé oživení hospodářství, které se v současnosti zmítá v nejhlubší krizi od druhé světové války. Buffet zároveň vyzval politiky, aby zanechali rozporů a spolupracovali pod vedením prezidenta Baracka Obamy na ozdravení ekonomiky.

Chování investorů i spotřebitelů podle Buffetta v posledních měsících ovládají obavy a zmatek. „Nejenže ekonomika výrazně zpomalila, ale lidé opravdu změnili své zvyky tak, jak jsem to ještě neviděl,“ řekl Buffett při svém živém vystoupení v televizi CNBC.

Warren Buffett:

„Všechno bude v pořádku. Máme ten nejskvělejší ekonomický stroj, který byl kdy vytvořen.“


Buffett nicméně potvrdil svůj optimistický dlouhodobý výhled. „Všechno bude v pořádku. Máme ten nejskvělejší ekonomický stroj, který byl kdy vytvořen,“ prohlásil. Předpověděl však, že nezaměstnanost ještě pravděpodobně výrazně vzroste, než hospodářská recese skončí.

Míra nezaměstnanosti v USA v únoru vyskočila na 8,1 procenta z lednových 7,6 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za více než 25 let. Od prosince 2007, což je zhruba začátek nynější hospodářské recese, už v USA ubylo asi 4,4 milionu pracovních příležitostí. Více než polovina jich zanikla v posledních čtyřech měsících.