Zaměstnanci AIG zřejmě vrátí polovinu prémií

Washington - Generální manažer americké pojišťovací společnosti American International Group (AIG) Edward Liddy dnes oznámil, že zaměstnanci této firmy zřejmě vrátí minimálně polovinu loňských prémií. AIG je pod palbou kritiky za to, že vyplácí prémie, i když ji stát musel zachraňovat penězi daňových poplatníků. Právní výbor Sněmovny reprezentantů krátce nato schválil návrh zákona, který státu umožní dostat peníze z pojišťovny zpět.

Šéf AIG Edward Liddy dnes před zákonodárci uvedl, že vyslyšel kritiku a řekl zaměstnancům, aby prémie dobrovolně vrátili. Někteří z nich podle něj už na požadavek zareagovali a peníze začali vracet. Liddy přes svá doporučení obhajoval před členy sněmovního podvýboru nároky jeho podřízených na bonusy za loňský rok.

Spor se vede o výplatu asi 165 milionu dolarů (asi 3,4 miliardy korun), které zaměstnanci už obdrželi, nebo je dostávají v těchto dnech. Návrh zákona, který zákonodárci schválili, umožní generální prokuratuře nařídit, aby byly vráceny i nadměrné odměny z minulosti.

Peníze budou muset zřejmě vracet zaměstnanci firem, které dostaly státní pomoc minimálně za deset miliard dolarů. Jiní zákonodárci navrhli zavedení spotřební daně, která by státu umožnila získat zpět buď část prémií, anebo celé.

Šéf AIG Edward M. Liddy
Zdroj: cache.daylife.com
Autor: cache.daylife.com