Koalice a ČSSD pustí protikrizové návrhy do druhého čtení

Praha - Oba scénáře boje proti krizi - jak koaliční, tak ten opoziční - zůstávají ve hře. Vyjednavači vládní ODS a KDU-ČSL se dnes dohodli se zástupci ČSSD, že v Poslanecké sněmovně nechají projít do druhého čtení návrhy protikrizových opatření vlády i opozice. O návrzích přitom budou dál jednat.

Hlavním bodem protikrizového balíčku z vládní kuchyně je snížení sociálního pojištění. To se ale sociálním demokratům příliš nezamlouvá, namísto toho navrhují zvýšení podpor v nezaměstnanosti a slevy na dani na dítě. Zástupci vládních stran proto přišli s nabídkou „výměnného obchodu“. Jejich poslanci by zvedli ruku pro opoziční návrh a sociálně demokratičtí členové sněmovny by zase podpořili vládní plán.

Návrhy ČSSD ve sněmovně už v úterý, vládní až v pátek

Protikrizový návrh sociální demokracie by měla poslanecká sněmovna projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD. Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS, na které zákonodárci prodiskutují novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda.

„Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

„Výsledkem této dohody by měl být fakt, že jak vládní návrhy tří zákonů, tak náš návrh protikrizového balíčku, projdou bez problémů v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a budeme pokračovat v jednáních o tom, co je přijatelné pro vládu a co je přijatelné pro opozici,“ dodal Sobotka.