ČEZ chce po Moravii Energo 1,5 miliardy korun

Ostrava - Společnost ČEZ požaduje od zkrachovalého obchodníka s elektřinou Moravia Energo v konkurzu 1,5 miliardy korun. Firma svou pohledávku dnes přihlásila jako ušlý zisk, který by mohla mít z uzavřených kontraktů v budoucnu. Věřitelé zatím podle dostupných informací přihlásili u soudu pohledávky údajně za 4,5 miliardy korun, ČEZ si z toho nárokuje největší částku. 1,2 miliardy požaduje Komerční banka.

Kontrakty měl ČEZ s Moravií Energo uzavřeny až do roku 2011. Veškerá elektřina, kterou energetický moloch dodal této firmě, byla hrazena formou předplateb. Poté, co je Chrenkova firma přestala platit, ČEZ tyto kontrakty předčasně ukončil.

„ČEZ stanovil hodnotu závěrečného vypořádání předčasně ukončených obchodů s Moravia Energo odvíjejícího se od cen elektřiny, za které ČEZ mohl prodat veškerou elektřinu neodebranou společností ME na trhu,“ uvedla tisková mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Pohledávku má také Komerční banka

Energetická společnost nakoupila od Moravie Energo elektřinu loni v prosinci za cenu zhruba 55 eur za megawatthodinu. Od té doby se ceny ještě snížily, ale není jasné, jak se ceny budou vyvíjet v příštích dvou letech, dokdy kontrakty platí. Není tak vyloučeno, že na nich ČEZ může vydělat.


Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová dnes řekla, že nemá aktuální údaj o celkovém souhrnu pohledávek. Zřejmě se ale pohybuje kolem 4,5 miliardy korun. Švýcarský Atel tento týden přihlásil pohledávku přes 800 milionů korun. Komerční banka si nárokuje 1,2 miliardy korun. UniCredit Bank chce 220 milionů a Česká spořitelna 162 milionů korun.