Orco se propadlo do červených čísel o víc než 10 miliard

Praha - Realitní společnost Orco se v roce 2008 propadla do ztráty 390,56 milionu eur, což je zhruba 10,4 miliardy korun. Analytici přitom původně odhadovali, že by se ztráta Orco mohla pohybovat na úrovni 100 až 115 milionů eur. V roce 2007 měla společnost čistý zisk 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun).

Orco zveřejnilo výsledky až napotřetí. Původní termín byl 17.března, firma však dvakrát zveřejnění informace o výsledcích odložila. Podle dnešního sdělení firma chce soustředit své investice do Prahy a Berlína, druhým centrem zájmu mají být Budapešť, Düsseldorf a Varšava. Výstavba bytů zůstane v činnosti firmy nadále významná a soustředí se na Prahu a Varšavu.

Orco na konci března požádalo v Paříži o soudní ochranu před věřiteli. Firma si podle dnešního sdělení od tohoto kroku slibuje zachování jednoty skupiny pod pařížským vedením a chce ponechat otevřenou diskusi s věřiteli a partnery. Zároveň chce urychlit restrukturalizaci a zabezpečit kontinuitu pro všechny zaměstnance a dodavatele. Část zaměstnanců ale již propustila.

SOS Orco kontra Prosperita: boj o vůdčí pozici

V jedné z největších developerských firem ve střední a východní Evropě panuje v posledních týdnech nepřehledná situace. Poté, co na podzim šéf a zakladatel Orka Jean-François Ott přišel na podzim kvůli krizi o většinu svých akcií, zahýbala v polovině března trhem zpráva, že do čela akcionářů firmy se dostala investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku.

Další hráč, který může výrazněji promluvit do dění ve firmě, se objevil v podobě sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Uskupení si dalo do vínku obranu zájmů a investic drobných podílníků firmy. SOS Orco podle něj v současnosti kontroluje kolem deseti procent akcií společnosti a stejně jako Prosperita chce svůj podíl dále zvyšovat.

Ve hře jsou rozsáhlé soubory nemovitostí, a to nejen v Česku, ale i v Berlíně nebo Moskvě. Největším plánovaným projektem firmy je velký bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Akcie Orka se obchodují na burzách v Praze, Paříži, Varšavě a Budapešti.