„Stav veřejných financí by v současné době, kdyby nebyl proveden tento reformní krok vlády v roce 2007, byl v podstatě nezvladatelný,“ prohlásil Nečas. „Veřejný dluh, respektive deficit státního rozpočtu, by byl vyšší oproti stávajícímu stavu zhruba o 80 miliard korun,“ konstatoval.
Reforma byla podle občanských demokratů nezbytná. Pokud by ji vláda neprosadila, už v roce 2009 by mandatorní, tedy povinné výdaje státu převýšily příjmy státního rozpočtu. Postupně by tak bez reformy došlo k vytěsnění nepovinných výdajů, tedy např. podpory výzkumu a vývoje a investičních aktivit státu.
Co reforma přinesla?
-
Pokles pracovní neschopnosti o 24,4 procenta, a tedy meziroční snížení výdajů na nemocenskou o 3 miliardy korun
- Úsporu na sociálních dávkách ve výši 6,6 miliardy korun
- Větší adresnost při vyplácení dávek
Změny v sociální oblasti představovaly podstatnou část loňské vládní reformy financí. Dotkly se porodného, nemocenské, rodičovské dovolené, zaměstnávání postižených a dalších příspěvků. Rodinám zaměstnanců s dětmi podle Nečase navíc snížení daní v průměru přineslo víc peněz, než o kolik přišly v důsledku snížení dávek sociální podpory. „Příjmy rodin s dětmi se reálně zvýšily skoro o čtyři procenta,“ řekl ministr.
S tím ale zásadně nesouhlasí sociální demokraté. „Tady šlo vyloženě o omezení pro rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené, zaměstnance tak, aby si naopak mohli pomoct lidé s vyššími příjmy, kterým byly sníženy daně,“ myslí si stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).
Nad dalším osudem reforem se nyní vznáší otazník. Může za to odstoupení vlády, které pořádně zamíchalo s kartami na politické scéně. Co bude dál, ukáží až předčasné volby.