Autodopravci budou protestovat, chtějí slevy na mýtném

Praha - Autodopravcům se nelíbí, že odstupující vláda Mirka Topolánka nesplnila svůj slib z loňského září a nezavedla množstevní slevy z placení elektronického mýta, chtějí proto protestovat. Ve čtvrtek se má sejít krizový štáb autodopravců, který rozhodne o konkrétní formě protestu. Řekl to dnes mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

Topolánek dopravcům množstevní slevy slíbil jako jeden z nástrojů na řešení krize v silniční dopravě. Dopravci od něj ale na konci března obdrželi dopis, ve kterém údajně oznámil, že svůj slib nehodlá splnit.

Protest bude možná před evropskými ministry

Podle generálního tajemníka Česmadu Martina Špryňara jsou ve hře různé formy protestu od demonstrace po blokádu silnic. Protestovat by se přitom mělo ještě v dubnu nebo nejpozději začátkem května. Jedním z možných termínů je 29. nebo 30. duben, kdy se má konat neformální setkání ministrů dopravy EU v Litoměřicích.

„Snažili jsme se této situaci všemožně vyhnout a několikrát kontaktovali ministerstvo dopravy, aby naplnilo slib daný premiérem, jehož poslední dopis je ale plivnutím do tváře všem dopravcům a poslední kapkou poháru naší trpělivosti,“ dodal Špryňar.

Zavedení množstevních slev na mýto je podle zástupců Česmadu jedním z mála opatření, kterým stát může pomoci tuzemským dopravcům v době současné ekonomické krize. Dopravci si stěžují, že stát dlouhodobě neřeší jejich problémy, jako je malá účinnost státního odborného dozoru, ignorace závažných nedostatků v systému elektronického mýta nebo stálá hrozba zavedení pátečních zákazů jízd kamionů.