Obama chce radikálně omezit spotřebu u amerických aut

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes navrhl zpřísnění norem pro spotřebu automobilů. Představil rovněž první plán na regulaci automobilových emisí ve Spojených státech. Průměrná spotřeba osobních vozů v USA by podle jeho návrhu měla do roku 2016 klesnout na pouhých 6,6 litru na 100 kilometrů, což by mělo ušetřit 1,8 miliardy barelů ropy. Cílem programu je tedy snížení emisí skleníkových plynů, které by měly klesnout o 30 procent, a zmenšení závislosti USA na dovozu ropy ze zahraničí.

Plánovaná redukce emisí je svým rozsahem srovnatelná s uzavřením 190 uhelných elektráren či stažením 177 milionů automobilů ze silnic. „Je to zatím jenom první krok, ale je to významný posun v boji proti globálnímu oteplování,“ oceňuje snahy americké administrativy ekologický aktivista Dan Becker.

„Ačkoli Spojené státy tvoří necelých pět procent světové populace, vytváříme téměř čtvrtinu světové poptávky po ropě,“ upozornil Obama. Dodal, že nové celostátní normy by měly nahradit dosavadní pravidla, jež stanovují různé federální agentury či různé státy americké unie.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Program zřejmě ještě zvýší tlak na problémové americké automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler, které budou muset urychlit vývoj úspornějších benzinových motorů, ale také nových hybridních a elektrických vozů. Automobilky i odbory však podle Bílého domu plán vítají. Generální ředitel GM Fritz Henderson uvedl, že program přináší automobilovému průmyslu více jistoty pro vytváření výrobních plánů.

Z projevu Baracka Obamy:

0„Tato pravidla umožní našim automobilkám, aby v těžké době plánovali výrobu aut určených opravdu pro 21. století.“


Americké automobilky bojují o existenci a nezbývá jim, než se přizpůsobit vládnímu ekologickému trendu. Na tradičním autosalónu v Detroitu už letos předvedly ekologické džípy, sporťáky i limuzíny. Teď zbývá jediné, společně s vládou přesvědčit Američany, aby tyhle modely kupovali. Jejich cena bude vyšší v průměru o 25 tisíc korun. Nižší spotřeba by to ale majiteli měla podle vlády do tří let vrátit.

Automobily v USA
Automobily v USA
Více fotek
  • Automobily v USA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/873/87263.jpg
  • Barack Obama autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/875/87445.jpg