Plánovaná redukce emisí je svým rozsahem srovnatelná s uzavřením 190 uhelných elektráren či stažením 177 milionů automobilů ze silnic. „Je to zatím jenom první krok, ale je to významný posun v boji proti globálnímu oteplování,“ oceňuje snahy americké administrativy ekologický aktivista Dan Becker.
„Ačkoli Spojené státy tvoří necelých pět procent světové populace, vytváříme téměř čtvrtinu světové poptávky po ropě,“ upozornil Obama. Dodal, že nové celostátní normy by měly nahradit dosavadní pravidla, jež stanovují různé federální agentury či různé státy americké unie.

Reportáž Michala Kubala
Program zřejmě ještě zvýší tlak na problémové americké automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler, které budou muset urychlit vývoj úspornějších benzinových motorů, ale také nových hybridních a elektrických vozů. Automobilky i odbory však podle Bílého domu plán vítají. Generální ředitel GM Fritz Henderson uvedl, že program přináší automobilovému průmyslu více jistoty pro vytváření výrobních plánů.
Z projevu Baracka Obamy:
„Tato pravidla umožní našim automobilkám, aby v těžké době plánovali výrobu aut určených opravdu pro 21. století.“
Americké automobilky bojují o existenci a nezbývá jim, než se přizpůsobit vládnímu ekologickému trendu. Na tradičním autosalónu v Detroitu už letos předvedly ekologické džípy, sporťáky i limuzíny. Teď zbývá jediné, společně s vládou přesvědčit Američany, aby tyhle modely kupovali. Jejich cena bude vyšší v průměru o 25 tisíc korun. Nižší spotřeba by to ale majiteli měla podle vlády do tří let vrátit.
