ČSA ve ztrátě 1,3 miliardy korun, o půl miliardy více než loni

Praha - České aerolinie se v prvním čtvrtletí propadly do ztráty před zdaněním 1,318 miliardy korun, což je téměř o půl miliardy horší výsledek než loni. Důvodem prý je „bezprecedentní“ pokles počtu cestujících, který činil 12 procent. Celkem firma přepravila 945 tisíc pasažérů. Za celý rok firma očekává ztrátu 361 milionů korun. To znamená, že od dubna do prosince chce vydělat zhruba miliardu.

„Co se týče počtu pasažérů, vracíme se někam o čtyři roky zpět,“ uvedl na tiskové konferenci prezident firmy Radomír Lašák. Společnost podle něj čelí všeobecné krizi v letectví, na kterou údajně zareagovala včas, například snížením platů. Podle viceprezidenta pro ekonomiku Luboše Černého bylo první čtvrtletí nejhorší za poslední léta.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka:

„První kvartál je pro letecké společnosti hodně špatný, jen pro porovnání, v loňském prvním čtvrtletí činila ztráta ČSA 850 miliard. Letos určitě zapůsobil také propad poptávky, který je způsoben ekonomickou krizí.“

 
Firma kvůli krizi přichází i o lépe platící, takzvané byznys cestující. Jejich úbytek byl do 20 procent. Klesl výnos na jednoho cestujícího i obsazenost letadel, přesná čísla firma nezveřejnila. „Lidé se stahují z toho předku letadla (business třída) dozadu,“ uvedl viceprezident pro marketing Petr Pištělák. Zároveň vrcholí splátky nových letadel, firma za ně letos zaplatí dvě miliardy.

A jak chtějí České aerolinie krizovou situaci řešit? Letos si podobně jako v minulých letech již nemohou pomoci prodejem majetku, a tak mají pomoci ke snížení ztráty v dalších měsících úspory v nákladech. Kromě úspory na platech chtějí ČSA efektivněji pracovat s letadly, která mají k dispozici. Na lety, kde je cestujících málo, by se měla důsledněji nasazovat malá letadla. Obživu mají aerolinkám zajistit doplňkové služby, například pojištění k letence.

Podle Procházky ale není situace ČSA zdaleka tak černá, jak by se mohlo na první pohled zdát. První čtvrtletí totiž běžně bývá v letecké dopravě slabší, naopak zlatým dolem je 2. a 3. čtvrtletí. Ta rozhodnou, tvrdí Procházka. „Kdyby ten pokles o 12 procent byl ve druhém a třetím kvartále, tak ta situace opravdu bude velmi špatná,“ konstatoval v rozhovoru pro ČT24.

České aerolinie jsou z téměř 92 procent ve vlastnictví státu. V běhu je privatizační proces, jehož výsledek by mohl být znám do konce září. Problémy Českých aerolinií ale komplikují i výběr nového vlastníka. Oba zájemci, kteří postoupili do druhého kola - konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM - mohou už týden nahlížet do účetnictví českého leteckého dopravce. Horší hospodářské výsledky tak mohou negativně ovlivnit konečnou cenu, kterou vítěz tendru za aerolinky zaplatí.

Jan Procházka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 9 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...