Do obchodu bude dál, Ahold ruší 15 prodejen

Praha - K dnešnímu dni zavírá společnost Ahold 14 supermarketů Albert a jeden hypermarket Hypernova. Dva supermarkety končí v Praze, jeden v Brně, o další přijdou zákazníci v menších městech, například ve Žďáru nad Sázavou, Domažlicích či ve Znojmě. Hypernovu Ahold ruší v Českém Těšíně. Dnešním dnem ale zavírání prodejen ještě nekončí, dalších šest provozoven firma uzavře od 1. července.

Ahold podle informací mluvčího firmy Libora Kytýra uzavírá neefektivní prodejny. Opustit český trh i přes ztráty, které zde rok co rok realizuje, ale nehodlá. „Naopak si chceme uvolnit ruce, abychom mohli investovat do ostatních prodejen,“ uvedl Kytýr. Šetřit chce firma i jinde. Koncem dubna zrušila 100 míst v pražské centrále a propustila zhruba 40 lidí. Bez propouštění se neobejde ani zavírání prodejen.

Do konce června hodlá také Ahold přejmenovat supermarkety Hypernova na „Albert hypermarket“. Nově přejmenované obchody budou nabízet méně nepotravinářského zboží. „Chceme být nejlepší v potravinách, z toho důvodu provozujeme supermarkety, “ vysvětlil Kytýr.

Video Ahold zruší 15 prodejen
video

Ahold zruší 15 prodejen

Které prodejny dnes končí?

Albert Modřany, Hasova ul., Praha 4 - Modřany
Albert Znojmo, Dobšická 17, Znojmo
Albert Praha-Prosek, ul. Vysočanská, Praha 9 - Prosek
Albert Mělník, nám. Karla IV. 200, Mělník
Albert Praha-Balabenka, Českomoravská 10, Praha 9
Albert Domažlice, U nemocnice 269, Domažlice
Albert Pelhřimov, Solní ul., Pelhřimov
Albert Žďár nad Sázavou, Nádražní 1142/46, Žďár nad Sázavou
Albert Nové Město, Komenského nám. 999, Nové Město na Moravě
Albert Brno, K. Světlé, Karolíny Světlé 83, Brno
Albert Česká Třebová, Ústecká 108, Česká Třebová
Albert Prostějov, Anglická ul., Prostějov
Albert Havířov Dlouhého, Dlouhá 59A/62, Havířov
Hypernova Český Těšín, Karvinská 1901, Český Těšín
Albert Liberec, Vrchlického 830, Liberec

Ahold v Česku provozuje zhruba 250 supermarketů a 57 hypermarketů. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků mu patřila třetí příčka. Společnost ale v posledních letech vykazuje významné ztráty. Předloni snížila prodělek na 434 milionů korun z 1,19 miliardy Kč v roce 2006. Ztráty firmy z předchozích let činily na konci roku 2007 dalších 3,9 miliardy korun. Nizozemská matka Aholdu je však výrazně zisková. 

Které prodejny zavřou 1. července?

Albert Cheb Americká, Americká ul. 34, Cheb
Albert České Budějovice Prior, Lannova 22, České Budějovice
Albert Česká Lípa, Špičák, Bardějovská 2600, Česká Lípa
Albert Chrudim Čs. Armády, Čs. Armády 804, Chrudim
Albert Mikulov, 28. října 68, Mikulov
Albert Praha Květ, Jabloňová 3000, Praha 10


Své prodejny nyní začal přejmenovávat i obchodní řetězec TESCO a nově předělanou prodejnu otevře i Interspar. "Já bych tomu řekl obecná modernizace trhu. Český zákazník je dnes ve svých požadavcích na úrovni toho západoevropského, takže jestliže řetězce skutečně chtějí nabízet kvalitní službu, tak je jasné, že ke změnám sahají," řekl Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research.