Slováci vyrábějí méně a méně

Bratislava - Propad průmyslové výroby na Slovensku se v dubnu prohloubil. Produkce podniků se ve čtvrtém měsíci snížila meziročně o 24,8 procenta po březnovém poklesu o 17,8 procenta. Uvedl to dnes slovenský statistický úřad. Výrazný pokles zaznamenal automobilový průmysl, který je tahounem ekonomiky. Naopak výroba v elektrotechnickém sektoru rostla.

Produkce dopravních prostředků, kterou zastupují hlavně automobilky Volkswagen, KIA Motors a PSA Peugeot Citroën, zrychlila v dubnu meziroční propad na 51,6 procenta z březnových 30,9 procenta. Naopak výroba počítačových, elektronických a optických výrobků, která také patří k významným odvětvím ekonomiky, v dubnu stoupla meziročně o 36,5 procenta.

Celkově se průmyslová výroba po očištění od těžby a dodávek energií v dubnu propadla o 29 procent. V březnu klesla po revizi o 20,7 procenta. Produkce těžařského sektoru se snížila o 7,3 procenta po březnovém růstu o 2,2 procenta. Slovenský průmysl zasáhla světová hospodářská krize loni na podzim a jeho výkon klesá od října. Navíc kvůli výpadku dodávek ruského plynu musely na počátku roku odstavit větší podniky výrobu na téměř dva týdny.