Lotyšsko údajně rozpočtovými škrty odvrátilo bankrot

Riga - Lotyšsko se podle premiéra Valdise Dombrovskise vyhnulo bankrotu poté, co mu dohoda o rozpočtových škrtech otevřela cestu k dalším půjčkám od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Lotyšské vládní strany se ve čtvrtek dohodly se sociálními partnery na rozpočtových úsporách v hodnotě 500 milionů latů (zhruba 19 miliard Kč), včetně snížení penzí a mezd státních zaměstnanců. Parlament bude o dohodnutých změnách v rozpočtu hlasovat příští týden.

„Stát byl čtvrtečními rozhodnutími skutečně zachráněn před bankrotem,“ prohlásil premiér Dombrovskis. Vyjádřil rovněž naději, že Lotyšsko tento měsíc nebo začátkem příštího měsíce od EU a MMF získá 1,2 miliardy eur (32 miliard Kč) v rámci loňské dohody o záchranném úvěru v celkové hodnotě 7,5 miliardy eur.

Lotyšský hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 18 procent. Zemi tak zasáhla jedna z největších hospodářských recesí od rozpadu Sovětského svazu.

Lotyšsko se v roce 2004 stalo členem Evropské unie. Následující čtyři roky rostla jeho ekonomika v průměru o deset procent ročně. Ekonomická aktivita však nyní v důsledku předchozího nadměrného růstu a současné světové finanční krize prudce klesá.