Ukrajina varuje před opakováním plynové krize

Kyjev - V současné době údajně neexistují záruky, že Rusko při dodávkách plynu opět nepřistoupí k politice vydírání. Dnes to řekl ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Prezident nazval vydíráním lednové přerušení dodávek na Ukrajinu, kvůli němuž velká část Evropy byla bez ruského plynu.

 

„To, co se stalo v lednu, není problém jen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu. Nejsou zde žádné záruky, že tento druh vydírání přes zemní plyn se v budoucnu znovu neobjeví,“ uvedl Juščenko. Moskva jako důvod přerušení dodávek plynu vždy uváděla, že Kyjev za odběr suroviny neplatí, nebo platí jen částečně a pozdě.

Juščenko řekl, že zhruba dvoutýdenní přerušení dodávek ruského zemního plynu letos v lednu nebyl problém tranzitu, ale spíše problém dodávek. „Myslím, že to byl jeden z prvků vydírání uplatněný nejen vůči Ukrajině, ale vůči všem evropským spotřebitelům,“ dodal prezident. Na možné přerušení dodávek plynu z Ruska upozornil v pondělí i slovenský premiér Robert Fico. Pokud by se tak stalo, odběratelům na Slovensku ale podle něj nehrozí krácení dodávek plynu. Fico řekl, že by se tok plynu mohl přerušit začátkem července.