Je libo SMS z Paříže, Bruselu či Sofie? Účet nepřesáhne čtyři koruny

Brusel - Zasílání krátkých textových zpráv (SMS) ze zahraničí v rámci unie bude od dneška výrazně levnější. V platnosti totiž vstoupí regulace Evropské unie, která snižuje ceny SMS i datových služeb. Za SMS zákazníci bez daně zaplatí při zasílání z jiného státu sedmadvacetičlenného bloku v přepočtu nejvýše tři koruny, zatímco nyní je to něco kolem osmi korun. Turistů, kteří ale míří například do Chorvatska, se nižší ceny netýkají, regulace je totiž omezena jen na členské státy Evropské unie.

U telefonátů by od středy měla cena bez DPH za minutu u odchozího hovoru dosahovat maximálně 0,43 eura (11 korun a 60 haléřů) a u příchozího 0,19 eura (přes pět korun). V současnosti EU omezuje maximální cenu na 46 eurocentů, tedy 12 korun a 40 haléřů.

Snižování cen nekončí 

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Levnější SMS budou mít i zákazníci tuzemských operátorů. Cena za zprávu ze zahraničí klesne ze současných zhruba osmi až 9,5 korun na 3,40 až 3,46 korun s daní. Zatímco T-Mobile a Telefónica O2 nižší ceny zavádějí od července, Vodafone je nabízí od 19. června. Další snížení bude následovat v příštích letech. Operátoři budou lidem rovněž muset povinně účtovat ceny za roaming za jednotlivé sekundy, i když si budou moci stanovit minimální dobu hovoru, a to ve výši půl minuty.


Regulace obsahuje i cenové stropy za využívání datových služeb v zahraničí, tedy třeba na zasílání e-mailů, fotografií či klasické „surfování“ po internetu. Limity budou stanoveny na základě množství přenesených dat a budou regulovány na velkoobchodní úrovni. To znamená, že budou zavedeny limity, které budou operátoři v zahraničí účtovat domovským operátorům zákazníků roamingových služeb.

Horentní účty za internet minulostí 

Navíc lidé od března 2010 budou moci požádat, aby jim byly služby poskytovány do určité maximální výše. To by mělo předejít tomu, aby pak nedostali nějaké horentní účty kvůli dlouhému připojení na internet. Jakmile uživatel této služby vyčerpá 80 procent takto zvoleného limitu, budou ho na to muset operátoři povinně upozornit.