Eurozóna má nejvíc nezaměstnaných za 10 let

Brusel - Počet lidí bez práce v eurozóně se letos v květnu vyšplhal na 9,5 procenta. Je to největší nezaměstnanost, jakou skupina dnes 16 států platících eurem vykázala od roku 1999. Počet nezaměstnaných citelně vzrostl i v celé evropské sedmadvacítce, tentokrát na nejvyšší hodnotu od června 2005. V květnu bylo v EU bez práce 8,9 procenta proti dubnovým 8,7 procenta, uvedl to dnes Eurostat.

Podobný obrázek se naskytne při pohledu na ekonomiky všech 27 členských států. Firmy se potýkají s nízkou poptávkou, omezují výrobu a jsou nuceny propouštět. Armáda nezaměstnaných euroobčanů už tak v květnu čítala závratných 21,5 milionu lidí, tedy víc než dvojnásobek počtu všech obyvatel České republiky. Za jediný měsíc přišlo o práci 385 tisíc lidí a proti loňskému květnu evidují úřady práce o 5,1 milionu uchazečů víc. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 8,9 procenta - nejvýše od června 2005.

Pobaltí: z premianta černou ovcí

Video Eurozóna má nejvíce nezaměstnaných za 10 let
video

Eurozóna má nejvíce nezaměstnaných za 10 let

Eurozóna má nejvíce nezaměstnaných za 10 let

Telefonát Evy Hrnčířové

Komentář analytika Vladimíra Bartovice

Nezaměstnanost na rekordech v USA i v eurozóně

V celé EU dnes není jediný stát, kde by byla nezaměstnanost nižší než před rokem. Nejhůře je na tom v tomto ohledu Pobaltí, kde se ve srovnání s loňskem situace obrátila doslova o 180 stupňů. Ze zemí s nejmenším počtem lidí bez práce v unii se tak během jediného roku rázem staly černé ovce, které si v této statistice vedou nejhůře. V Estonsku nezaměstnanost meziročně vyskočila z 3,9 na 15,6 procenta, v Lotyšsku z 6,1 na 16,3 a v Litvě z loňských 4,7 procenta na 14,3 procenta. „Tam je ta situace opravdu katastrofální, ekonomická krize zasáhla pobaltské státy v podstatě nejvíc ze všech zemí Evropské unie,“ dodal pro ČT24 analytik z organizace Europeum Vladimír Bartovic.

S nárůstem nezaměstnanosti se potýká i Česká republika. V evropském měřítku však zatím stále patří k nejlepším. V květnu se zde, měřeno evropskou metodikou, nezaměstnanost zvýšila jen mírně - na 6,1 z dubnových šesti procent.

Lepší bilancí než ČR se v krizi mohou pochlubit už jen dvě země. Německo přes obrovský pokles hospodářství zaznamenalo zatím nárůst jen o 0,2 procenta - z loňských 7,5 na 7,7 procenta. Jako z jiného světa znějí nizozemská data. Nezaměstnanost se tam vyšplhala jen na 3,2 procenta z loňských 2,8 procenta.