Stát do května na pojistném vybral o 8 miliard méně než loni

Praha - O více než 8 miliard méně vybral stát za prvních pět měsíců letošního roku na pojistném na sociální zabezpečení než za stejné období loni. Vyplývá to z údajů, které poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnavatelé a pojištěnci přitom od ledna do května státu zaplatili celkem o 3,6 miliardy korun méně, než by měli.

Zatímco v roce 2008 ČSSZ od ledna do května vybrala 154,8 miliardy korun, ve stejném období letošního roku to bylo pouze 146,6 miliardy korun. Plátci přitom měli státu zaplatit 150,2 miliardy korun.

Peníze na výplatu nemocenské a důchodů však správě chybět nebudou. „Přebytek nebo záporné saldo ve výběru pojistného v tomto rozsahu je obvyklým jevem,“ řekl mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Pokles příjmů z pojistného zřejmě způsobila hospodářská krize, neboť od roku 1993 až do konce loňského roku v meziročním srovnání stejných období souhrn plateb pojistného vždy stále rostl. První pokles statistiky zaznamenaly ve srovnání loňského listopadu se stejným měsícem roku 2007, tento trend trvá dosud.

Ke zvýšení výběru v nejbližší době nedojde

Kvůli krizi v Česku, stejně jako v ostatních zemích EU, roste nezaměstnanost, v dubnu a květnu činila 7,9 procenta a podle analytiků se zřejmě dále bude zvyšovat. Naděje na zvýšení výběru pojistného v blízké budoucnosti není pravděpodobná. Zaměstnavatelé totiž navíc zřejmě dočasně získají slevy na sociálním pojištění. Opatření časově omezené do konce příštího roku má podle vlády snížit náklady na pracovní sílu a zajistit udržení pracovních míst.

Snížení odvodů přináší novela zákona o pojistném na sociálním zabezpečení, kterou schválila sněmovna i Senát. Mohla by začít platit od 1. listopadu, pokud ji podepíše prezident.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka v červnu při projednávání novely zákona v Senátu uvedl, že výběr sociálního pojištění se kvůli navrhovaným změnám zákona sníží o 18 miliard korun. Menší výběry pojistného v důsledku krize očekává také ministerstvo zdravotnictví. Kvůli rostoucí nezaměstnanosti podle něj bude letos chybět zdravotním pojišťovnám 13 miliard korun.