V některých zemích EU zaplatí Češi doktora hotově i s evropskou průkazkou

Praha - Letní sezóna je v plném proudu a pojišťovny varují, aby lidé při cestách do zahraničí mysleli také na možnost, že budou muset vyhledat pomoc lékaře. Nemoc nebo úraz mohou totiž nejenom znepříjemnit dovolenou, ale také udělat pořádnou díru v rodinném rozpočtu, a to i při cestách po Evropě. Třeba ve Francii, Belgii, Lucembursku nebo ve Švýcarsku si řekne lékař o úhradu v hotovosti při každém ambulantním ošetření. Turistům nepomůže ani tzv. evropská průkazka zdravotního pojištění (EHIC).

„V těchto zemích se za ambulantní ošetření vždy platí v hotovosti, a to celá částka, nejen případná spoluúčast pacienta,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Turista pak sice může požádat tamní instituce, například ve Francii Caisse Primaire d˙Assurance Maladie, o náhradu, spoluúčast mu ale proplacena nebude. Předložit musí potvrzení o ošetření, účet za ošetření a EHIC. Peníze potom dostane na bankovní účet.

Náhradu lze vyřídit i po náratu v Česku

Pokud si turista nestihl vyřídit náhradu při pobytu v cizině, může podat žádost po návratu své české zdravotní pojišťovně, obvykle územnímu pracovišti, kde je registrován. Tuto možnost má ale na kterémkoli pracovišti. Předložit musí potvrzení o ošetření, originál dokladu o zaplacení a krátkou lékařskou zprávu, která může být i v cizím jazyce. Překlad do češtiny není požadován.

„Česká zdravotní pojišťovna proplatí částku, kterou by uhradila pojišťovna v zemi, kde byl léčen. Pokud se turista nechal ošetřit v čistě soukromém zařízení, které není napojeno na veřejný systém zdravotního pojištění, nemůže mu účet proplatit vůbec,“ upozornil mluvčí.

Na peníze si turisté počkají

Na peníze si bude muset turista nějaký čas počkat. Pokud zaplatil do 1 000 eur, může si zvolit, zda chce raději náhradu ve výši úhrady péče v Česku. Tyto peníze může dostat prakticky hned.

Pro mnohé lidi může být problém vyjednat v cizině náhradu částek za ošetření, buď neznají dobře jazyk, nebo ze země odjíždějí dřív, než by celou proceduru absolvovali. Proto je podle Roda výhodnější, když před cestou do ciziny uzavřou cestovní připojištění. Mohou to udělat on-line. Výhoda je v tom, že pak dostanou náhradu i za ošetření v soukromém zařízení a za spoluúčast. Navíc mají trvale k dispozici asistenční službu v češtině.

Toto připojištění kryje mimo jiné i jednoduché ošetření zubů, převoz nemocného do vlasti a při úmrtí převoz ostatků. Základní pojištění pro evropské země za den činí pro děti 14 korun, pro dospělé 21 korun na den. Pojišťovací balíček Standard zahrnuje navíc pojištění odpovědnosti za škodu za 23 korun na den, balíček Komplet i úrazové pojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti za škodu za 32 korun na den.

Operace
Operace