Kapsch má státu platit 170 milionů za vady na mýtném

Praha - Rakouská společnost Kapsch, která na českých dálnicích vybudovala a nyní také provozuje mýtný systém, má státu zaplatit penále 170 milionů korun za vady a nedodělky. Informovalo o tom dnes několik zdrojů ČTK. Kapsch i ministerstvo dopravy odmítly zprávu komentovat do pondělního jednání vlády, kde se má projednávat příslušný materiál.

Pokutou pro Kapsch se ministři zabývali už na posledním zasedání, ačkoliv v oficiálním programu tento bod chyběl, a zatím jej neschválili. „Ano, touto záležitostí se má v pondělí zabývat vláda,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Do doby než budou známy výsledky schůze kabinetu, však věc odmítl blíže komentovat.

Kapsch měl s mýtem problémy

Nejasné je zatím i to, za jaké vady bude vlastně Kapsch platit. Skutečností nicméně je, že spouštění mýtného systému na přelomu let 2006 a 2007 provázela řada komplikací a dlouho nebylo jasné, zda ostrý provoz začne v plánovaném termínu 1. ledna 2007. Chyběly například elektrické přípojky k mýtným bránám, brány proto provizorně poháněly naftové agregáty.

Původně stát uzavřel s Kapschem smlouvu na výstavbu systému na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic a 1 100 kilometrech silnic první třídy. Smlouva trvá do roku 2017, celková hodnota zakázky je 22 miliard včetně plateb za správu systému a služby.

Původní smlouva se však několikrát měnila pomocí dodatků. Délka zpoplatněných silnic první třídy se například zkrátila na zhruba 200 kilometrů, jako náhradu Kapsch pro stát postaví mýtný systém na všech budoucích dálnicích ve stejné délce, o kterou firma přišla na silnicích.