Americké banky splácejí vládě finanční pomoc

Washington - Americká banka State Street Corp. odkoupila od ministerstva financí za 60 milionů USD (1,1 miliardy Kč) své akciové opce. Stala se tak první velkou americkou bankou, která kompletně splatila veškeré své závazky vůči vládnímu finančními program pomoci TARP. Státní pomoc pomalu splácejí i menší americké banky. Program TARP poskytl společnostem kapitál, který měl podpořit zlepšení ekonomiky.  

Ministerstvo financí dalo v polovině června deseti předním americkým bankám souhlas k tomu, aby začaly předčasně splácet získanou finanční pomoc. Většina z nich poté odkoupila prioritní akcie, které vláda získala výměnou za finanční injekci. State Street jako první odkoupila i akciové opce. Celkem banka zaplatila dvě miliardy USD. Všech deset bank má vrátit asi 68 miliard USD (zhruba 1,25 bilionu korun).    

Svoji pomoc do fondu již splatilo také 22 menších bank a 11 z nich odkoupilo i akciové opce. Výbor Kongresu, který má na starosti dohled nad federální pomocí, však kritizuje vládu, že cena, za kterou banky své opce odkupují, je o třetinu nižší, než je jejich skutečná hodnota.    

Ministerstvo také uvedlo, že snížilo finanční pomoc z programu TARP pro automobilky General Motors a Chrysler Group o celkem 1,5 miliardy USD, protože obě automobilky se vymanily z režimu bankrotové ochrany, napsaly agentury AP a Reuters.    

TARP

Hlavním cílem programu TARP (Troubled Asset Relief Program), který má k dispozici 700 miliard dolarů (téměř 14 bilionů Kč), bylo poskytnout finančním společnostem kapitál, který podpoří úvěrování a zlepší stav ekonomiky. Stát pak program rozšířil i na další firmy.