Insolvenční návrhy rostou jako houby po dešti

Praha - Téměř o 58 procent více než ve stejném období loňského roku bylo v Česku v prvním pololetí letošního roku podáno insolvenčních návrhů. Celkem jich tak za první půlrok bylo 4021, jak dnes informovala společnost Creditreform. Podle jejích odhadů se bude situace i nadále zhoršovat. V samotném červnu totiž bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc podle Creditreform nejvíce insolvenčních návrhů v historii insolvenčního rejstříku.

„Vzhledem k tomuto vývoji očekáváme, že již koncem srpna 2009 dosáhne počet podaných insolventních návrhů na firmy počtu podání za celý rok 2008,“ uvedla analytička Creditreform Miloslava Osvaldová. Nejmarkantnější je nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob, a to o 87 procent.

Výrazný růst insolvenčních návrhů spojuje právník Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark s hospodářskou krizí. „Počet podaných insolvenčních návrhů odpovídá hospodářské situaci a do konce roku ještě pravděpodobně poroste,“ uvedl Hrnčíř. 

Video Rozhovor s Cyrilem Moresem
video

Rozhovor s Cyrilem Moresem

Jednatel společnosti Creditreform Cyril Mores

„Zhruba 70 procent insolventních návrhů je oprávněných, tzn. je to vysoké číslo.“

Polovina zbankrotovaných nemá žádný majetek 

V průběhu prvního pololetí bylo přitom u právnických osob pro formální závady v podání odmítnuto 442 návrhů, na 746 společností byl prohlášen konkurz a 845 návrhů bylo zamítnuto pro nedostatek majetku dlužníka. „Z uvedeného vyplývá, že více než polovina zbankrotovaných firem nemá žádný majetek a věřitelé se nedočkají ani částečné náhrady svých pohledávek,“ upozornila společnost.

Creditreform je jednou z předních společností, která poskytuje hospodářské informace, zajišťuje inkaso pohledávek a nabízí další služby v oblasti řízení finančních rizik prostřednictvím sítě více než 170 kanceláří po celé Evropě.