Bude se zkoušet hybridní výběr mýtného

Praha - Ministři dnes probírali další možnosti vybírání mýtného na českých silnicích. Deník E15 přinesl informace o tom, že by se měl v Česku během několika měsíců začít zkoušet takzvaný hybridní systém výběru mýtného. Ten kombinuje funkce mýtných bran se satelitními technologiemi. Díky tomu by mohly být v budoucnu zpoplatněny i silnice nižších tříd.

Hybridní systém by se měl vyzkoušet na 10 tisících jednotkách. Na základě smluv s Českem bude 5000 kusů testovat firma Kapsch, která mýtný systém v tuzemsku dosud jako jediná firma provozuje, na zbylých 5000 bude vypsáno výběrové řízení.

Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic:

„Výstavba a testování rozhraní, které by bylo jakýmsi spojovacím článkem mezi stávajícím mikrovlnným systémem a eventuálně připojovaným systémem satelitním, včetně vyzkoušení hybridních jednotek by měly být ukončeny v polovině roku 2011.“

Video Kabinet zvažuje hybridní výběr mýtného
video

Kabinet zvažuje hybridní výběr mýtného

Kabinet zvažuje hybridní výběr mýtného

Vstup Ziny Plchové


Nová technologie umožňuje velmi přesné sledování pohybu jednotlivých aut, a i proto tedy jde o citlivé politické rozhodnutí. Politikům se také nelíbí, že jednotky v autech budou drahé a data, která jejich prostřednictvím získají, zneužitelná.