Podniky chce obelstít další katalogová firma

Praha - České firmy a podnikatelé čelí útoku další katalogové firmy. Nové formuláře na objednávku inzerce v katalogu jim v těchto dnech elektronickou poštou rozesílá nizozemská společnost WORLD BUSINESS GUIDE. Email, formulář i internetové stránky nizozemské firmy budí dojem, že jde o bezplatnou službu, ale podnikatelé ve skutečnosti musí zaplatit až několik tisíc eur. Na svých internetových stránkách o tom informuje Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

„Jedná se o stejný postup, jaký používá například společnost European City Guide, se kterou mají negativní zkušenosti mnozí podnikatelé, kteří v omylu odeslali formulář na stejném principu - a posléze jim společnost doručuje upomínky a výzvy k zaplacení,“ varovalo SOS.

Informace o ceně je nutno hledat 

Podle SOS je nutné si v případě nabídky WORLD BUSINESS GUIDE důkladně přečíst informace, které jsou napsány malým písmem v dolní části formuláře. Z nich vyplývá, že jde o závaznou objednávku prezentace údajů o firmě v katalogu za podmínek uvedených na internetových stránkách společnosti.


Informace o ceně je podle SOS důmyslně skryta na webových stránkách společnosti v sekci nazvané Terms and conditions for insertion, a to v bodě sedm, kde je řečeno, že cena této služby za tři roky činí 2985 eur (zhruba 77 tisíc korun).

Takzvané katalogové firmy rozesílají nabídky podnikatelům a firmám z ČR i dalších zemí EU již několik let. Na začátku července švýcarská policie zatkla šest švýcarských a německých šéfů čtyř katalogových firem, které podnikatelům a institucím, včetně českých, nabízejí registraci v evropských databázích. V nabídkách uváděli, že zápis je zdarma, přesto pak začali firmám posílat faktury zpravidla na částku kolem 1000 eur (zhruba 26 tisíc korun). V Česku je poškozených několik set a jsou mezi nimi i úřady financované z veřejných rozpočtů.

Náhled formuláře
Náhled formuláře