Letadlo SkyEurope zůstane na pařížském letišti, rozhodl soud

Paříž - Boeing 737 slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope, které v ochraně před věřiteli shánějí investora, zůstane i nadále na pařížském letišti Orly. Rozhodl o tom dnes francouzský soud. Francouzská správa pařížských letišť následně uvedla, že letoun neodletí, dokud firma letišti nezaplatí dluh.

Letadlo stojí na letištní ploše od 22. června, kdy jej letiště zablokovalo na základě svolení soudu z pařížského předměstí Créteil. Stalo se to ve stejný den, kdy SkyEurope vstoupila do režimu ochrany před věřiteli, o které na žádost společnosti rozhodl bratislavský soud.

Na základě stížnosti slovenské společnosti proto créteilský soud souhlas se zablokováním stroje odvolal. Rozhodnutí nebylo ale pravomocné a po odvolání správy pařížských letišť, pod kterou spadá i Orly, případ převzala vyšší soudní instance přímo ve francouzské metropoli.

Letiště žádalo o zablokování stroje kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky slovenských aerolinek. Přitom režim ochrany před věřiteli podle SkyEurope chrání společnost proti vymáhání starých závazků ze strany věřitelů na území celé Evropské unie.

SkyEurope se potýká s nedostatkem hotovosti. Pokud firma v problémech neprokáže, že má zajištěné financování na další měsíce, nebude od 25. října smět létat. Ten den vyprší platnost dočasné licence.