Madoffa překvapilo, jak dlouho dokázal vodit svět za nos

Los Angeles - Jednasedmdesátiletého amerického finančníka Bernarda Madoffa, kterého soud před měsícem poslal na 150 let za mříže, podle jeho slov překvapilo, že jeho mnohamiliardové podvody nebyly odhaleny dříve. Řekl to ve svém prvním rozhovoru po nástupu do vězení. Kdysi jeden z nejuznávanějších investorů na světě zpronevěřil podle obžaloby až 65 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun).

„Několikrát se stalo, že jsem se setkal s SEC (Komise pro cenné papíry a burzy) a myslel si, že už mě mají,“ řekl Madoff v rozhovoru s dvojicí právníků, kteří ho žalují na příkaz skupiny investorů. SEC v současnosti provádí hloubkové šetření svého postupu v Madoffově případu, kvůli kterému si vysloužila velkou kritiku.

Madoffova investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities desítky let fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu. Stejně fungují například pyramidové hry, lidově zvané letadlo, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na ty poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají.

Madoff při setkání s právníky rovněž vyjádřil lítost nad svými činy. „Byla to mimořádná návštěva. Byl velmi otevřený a upřímný a odpověděl na všechny naše otázky,“ uvedl jeden z právníků. Madoff podle informací médií souhlasil s rozhovorem poté, co právníci pohrozili, že zažalují jeho manželku Ruth.