Pro půjčku budou lidé chodit do Tesca

Praha - Tesco vstupuje na úvěrový trh. Od 1. srpna otevře ve třech desítkách prodejen v Česku stánky s nabídkou osobních půjček. Nově vytvořenou službu bude řetězec nabízet ve spolupráci s GE Money Multiservis a GE Money Bank pod názvem Tesco Finanční služby. Zákazníci si budou u Tesca moci vzít bez ručitele nebo zajištění půjčku od 20 do 100 tisíc korun na cokoliv. Na českém trhu se jedná o novinku, odborníci ale upozorňují, že půjčky tohoto typu jsou pro lidi zpravidla nevýhodné.

Žádost o úvěr bude možné vyřídit při nákupu během 15 minut. Po doložení všech požadovaných dokumentů budou zaslány peníze na účet klienta do jednoho týdne. Úroková sazba půjčky závisí na výši a délce poskytnutého úvěru a doba splácení je od 12 do 72 měsíců. V modelovém příkladu půjčky 70 tisíc korun a splácení po dobu 72 měsíců činí roční procentní sazba nákladů 20,29 procenta.

Nevýhodné podmínky 

Zájem o tuto službu určitě bude, protože nic podobného zatím na českém trhu jiné společnosti nenabízejí, řekl analytik Broker Consulting Jan Lener. Pro lidi jsou však podle něj jakékoliv půjčky tohoto typu z hlediska finančního plánování nevýhodné. Zpravidla u nich bývá poměrně vysoké úročení a díky snadnějšímu přístupu k penězům lidé zatěžují rodinný rozpočet nákupy zbytečných věcí bez ohledu na možné dopady při problémech se splácením. Nákupem na spotřebitelský úvěr zaplatí zákazník za zboží vždy mnohem více, než kdyby nákup odložil a pořídil zboží z vlastních peněz, dodal.

Zákazník musí při podání žádosti o úvěr předložit potřebné doklady, tedy platný občanský průkaz, druhý doklad totožnosti (řidičský průkaz nebo cestovní pas), potvrzení o příjmu, daňové přiznání nebo výměr důchodu a výpis z běžného účtu. Půjčku může získat pouze občan České republiky s trvalou adresou na území ČR, ve věku 18 a více let a s trvalým zdrojem příjmu.