Dvousetmilionová pokuta pro Český Telecom platí, potvrdil soud

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil Českému Telecomu, resp. nynější Telefónice O2, pokutu 205 milionů korun, kterou firma dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v listopadu 2005 za zneužití dominance na trhu. Pokutu o rok později potvrdil i Krajský soud v Brně. Proti tomu podala Telefónica O2 kasační stížnost, kterou nyní NSS zamítl. Proti tomuto verdiktu již není odvolání.

Český Telecom nabízel od roku 2002 tarify s kredity hovorného nebo s volnými minutami. Podle antimonopolního úřadu tak ale bránil svým zákazníkům přejít ke konkurenci. Zákazníci museli platit paušální poplatek, i když užívali služby alternativního operátora. Když k němu dostali volné minuty, nechtěli o ně přijít a alternativní operátory nevyužívali. Kritizované tarify Český Telecom na jaře 2005 zrušil.

Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu se v té době již Telefónica O2 bránila u Krajského soudu v Brně s tím, že ceny služeb reguloval Český telekomunikační úřad. Potvrdil to i antimonopolní úřad, poukázal však na to, že úřad určoval maximální ceny jen u některých tarifových balíčků. Ty, kterými firma údajně porušila zákon, prý mezi nimi nebyly.

Telefónica navíc také tvrdila, že správní řízení ze strany ÚOHS vůbec nemělo začít. Týkalo se totiž stejného problému, kterým se už úřad v minulosti zabýval. Původní řízení ale ÚOHS zastavil. Podle firmy to znamenalo, že důvod, proč úřad správní řízení zahájil, pominul. Úřad ale namítl, že řízení tehdy zastavil jen z procesních důvodů.