Obama varuje: Recese v USA ještě potrvá řadu měsíců

Washington - Ekonomice Spojených států ještě bude trvat řadu měsíců, než vybředne ze současné hospodářské krize, kterou mnozí odborníci srovnávají s Velkou depresí 30. let 20. století. Na přetrvávající obtíže hospodářství USA dnes upozornil americký prezident Barack Obama, podle něhož na nepříznivé prognóze nic nemění ani relativně dobrá statistika o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí.

„Potrvá ještě řadu měsíců, než se úplně dostaneme z recese. Jak už teď víme, tato recese byla hlubší, než si kdokoli myslel,“ uvedl Obama ve svém pravidelném týdenním projevu k národu. „Až budou příští týden zveřejněny měsíční údaje o vývoji nezaměstnanosti, pravděpodobně se ukáže, že v této zemi nadále ztrácíme až příliš mnoho pracovních příležitostí. Já si myslím, že se žádného oživení nedočkáme, pokud budeme dál přicházet o pracovní místa,“ varoval.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala tempem jednoho procenta ročně, zatímco na trhu se čekal pokles o 1,5 procenta. Revize dat ale ukázala, že v prvním čtvrtletí propad hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,4 procenta, zatímco předběžná zpráva ukazovala na pokles o 5,5 procenta.

Ukázalo se také, že spotřebitelé zatím nejsou ochotni výrazněji zvýšit výdaje. Trh sice věří, že americká ekonomika by se mohla ještě letos vrátit k růstu, kvůli slabým spotřebitelským výdajům to ale podle ekonomů zřejmě nebude oživení příliš silné.