Sklárny Kavalier kupuje společnost Ojgar za 400 milionů korun

Praha/Sázava (Benešovsko) - Sklárny Kavalier v Sázavě na Benešovsku se dostávají do rukou společnosti Ojgar. Firma za jediný fungující podnik zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading nabídla zhruba 400 milionů korun. Kupujícímu by měly být sklárny předány do konce srpna. Společnost Ojgar je ovládána průmyslovým holdingem Otakara Moťky. Holding v uplynulých 20 letech restrukturalizoval řadu průmyslových podniků ve stavebnictví, dopravě, chemickém průmyslu a cukrovarnictví.

„Rád bych v podniku zachoval hlavní výrobní sortiment s důrazem na rozvoj aktivit v oblasti výroby skleněných trubek pro sluneční elektrárny. Zvažuji také možnost vlastního vývoje a výroby kolektorových systémů. Dalším úkolem bude rozvoj obchodních a marketingových aktivit k posílení prodeje, který nyní v období celosvětové krize stagnuje,“ uvedl Moťka.

Předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec vítá, že podnik má konečně nového majitele: „Čím déle by to trvalo, tím by to bylo horší. Nyní mě ale zajímá, jak velkou část výroby chce majitel zachovat nebo s kolika lidmi počítá. Bohužel zatím nemám detailní informace.“ Moťkou avizovaný vlastní vývoj a výroba kolektorových systémů se Kubincovi zamlouvá. „To je velmi dobrý plán, tento sortiment by měl určitě perspektivu,“ dodal odborář.

30milionovu jistinu a závaznou nabídku nakonec podal jen Ojgar

Zájem o zkrachovalé Sklárny Kavalier v Sázavě projevilo 16 investorů, tři ale ještě v červnu odstoupili. Ve hře zůstalo 13 zájemců jak domácích, tak zahraničních, s nimiž se dál jednalo. Třicetimilionovou jistinu a závaznou nabídku však nakonec podal jen jediný zájemce, právě společnost Ojgar. O vítězi výběrového řízení rozhodla úterní schůze věřitelského výboru a souhlas ve středu udělil Městský soud v Praze.
Dle uzavřených smluv má být kupní cena zaplacena v nejbližších dnech. „Hodnota transakce se blíží 400 milionům korun a podnik bude předán kupujícímu do konce srpna,“ uvedl Josef Kotrba, partner finančního poradenství Deloitte.

Sázavské sklárny - významný výrobce skla SIMAX 

Pro skupinu Bohemia Crystalex Trading představují sázavské sklárny klíčový podnik. Firma s 1100 zaměstnanci patří k nejvýznamnějším světovým výrobcům využívajícím technologii boritokřemičitého skla SIMAX. Zhruba 90 procent produkce se vyváží do 67 zemí, největšími odběrateli jsou země Evropské unie, Rusko, USA a Izrael. Loni uskutečnila sklárna zakázky za 1,5 miliardy korun, a to navzdory finanční krizi, do níž se celá skupina dostala. I letošní tržby by měly podle odhadů překročit 1,4 miliardy korun.

Ještě v loňském roce byla skupina Bohemia Crystalex Trading, do níž Kavalier patří, největším českým výrobcem užitkového skla a zaměstnávala 5000 lidí. Celá skupina je od loňského 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Ze čtyř skláren mají zatím nového vlastníka Sklárny Bohemia Poděbrady a Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. V obou chtějí majitelé obnovit na podzim výrobu. Na prodej je také Crystalex Nový Bor, o který zatím projevilo zájem 16 investorů. O novém vlastníkovi by tam mělo být jasno ve druhé polovině srpna.

Sklárny Kavalier
Sklárny Kavalier