Italského designéra karoserií Bertone zachrání Fiat

Milán - Italská automobilka Fiat získá zkrachovalou karosárnu Bertone, která ve své 97leté historii navrhla a vytvořila karosérie pro řadu světových automobilek, včetně firem Fiat, Ferrari, Alfa Romeo a Lamborghini. Bertone mimo jiné navrhla karosérii pro český vůz Škoda Favorit. Fiat přislíbil, že převezme všech 1137 zaměstnanců podniku a plánuje jeho spolupráci s americkým Chryslerem. Fiat vlastní v americkém Chrysleru kontrolní podíl 20 procent. Nabídl také, že investuje v příštích třech letech do firmy Bertone 150 milionů eur (asi 3,9 miliardy Kč).

„Prodej Fiatu garantuje budoucnost historické firmy z oblasti Piemonte,“ uvedl ministr průmyslu a ekonomického rozvoje Claudio Scajola. Dodal, že nabídka od Fiatu byla nejlepší. Firma Bertone požádala o ochranu před věřiteli v roce 2007. V loňském roce se kvůli finančním problémům poprvé po více než 50 letech nezúčastnila ženevského autosalonu.

Italskou karosárnu Bertone založil roku 1912 Giovanni Bertone. Později firmu proslavil návrhář Nuccio Bertone. Mezi modely navržené studiem Bertone kromě škodováckého Favoritu patří Opel Astra, Alfa Romeo 2600 Sprint, Fiat Punto Cabriolet či BMW Garmisch 2200Ti.