Americký Senát schválil zvýšení peněz na šrotovné

Washington - Senátoři Spojených států ve čtvrtek podpořili plán, který by měl znamenat další dvě miliardy dolarů (36 miliard korun) na šrotovné. Navýšení prostředků již dříve schválila Sněmovna reprezentantů. Návrh musí ještě podepsat americký prezident Barack Obama, který ho již dříve podpořil. Dosud byla na šrotovné v USA vyčleněna miliarda dolarů. Z této částky již bylo podle vlády utraceno více než 920 milionů dolarů. Nabídku ve Spojených státech využilo zhruba 220 000 kupců automobilů.

Zákon schválili senátoři v poměru 60 ku 37. Proti bylo několik republikánů, kteří se neúspěšně snažili prosadit v Senátu pozměňovací návrh zákona. Republikánský senátor Richard Shelby uvedl, že šrotovné pouze naruší běžné fungování trhu a bude mít vliv jen v krátkém období.
V dopisu pro senátory naopak velké automobilky uvedly, že současný program pomohl nejen jejich společnostem. Prospěl podle nich také dodavatelům, výrobcům oceli, kovošrotům a dalším menším podnikům.

Obama rozhodnutí vítá

Video Další dávka peněz pro šrotovné v USA
video

Další dávka peněz pro šrotovné v USA

Rozhodnutí Senátu uvítal i prezident Barack Obama. Uvedl také, že ekonomika získá z programu další potřebnou podporu k růstu. Sněmovna reprezentantů rozšíření šrotovného schválila již 31. července.

Ekonomové očekávají, že šrotovné podpoří ekonomický růst ve třetím čtvrtletí. Některé firmy, včetně společnosti Goldman Sachs, již v poslední době pro třetí čtvrtletí zvýšily odhady vývoje hrubého domácího produktu. Ve druhém čtvrtletí americká ekonomika podle předběžných údajů klesla v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen. Pokles byl nižší, než se čekalo, americká ekonomika však poprvé od začátku záznamů v roce 1947 klesala již čtyři čtvrtletí za sebou.

Program šrotovného spustila americká vláda 24. července. Spotřebitelé mohou při koupi úspornějšího osobního nebo lehkého nákladního automobilu výměnou za starší vůz získat příspěvek až 4500 dolarů (přes 80 000 korun).

Díky šrotovnému se v červenci prodalo nejvíc aut za letošní rok

Prodej automobilů ve Spojených státech v červenci díky zavedení šrotovného dosáhl letošního maxima. V meziročním srovnání nicméně prodej klesl o 12 procent na 994 000 vozů.
V různé podobě zavedla šrotovné zhruba polovina zemí Evropské unie včetně Slovenska. V České republice zatím zavedeno nebylo a prezident Václav Klaus návrh zákona s balíčkem protikrizových opatření včetně šrotovného na počátku července vetoval.

Ovšem názory na šrotovné se různí. Zatímco některé automobilky opatření vítají a zvyšují díky němu odbyt, jiní výrobci to kritizují a ekonomové to z celkového hlediska hodnotí jako spíše kontraproduktivní krok. Analytici často upozorňují, že šrotovné podpoří prodej jen jednorázově. Navíc se podle nich poptávka soustředí jen do krátkého období.

Richard Yamarone, ekonom z Argus Research

„Jednou bude muset šrotovné skončit a spotřebitelé přestanou nová auta kupovat. Je to jen dočasný trik, jak oživit ekonomiku. Nejde ale o dlouhotrvající řešení.“