Vídeňské letiště odmítlo odbavovat lety SkyEurope, vymáhalo dluhy

Vídeň - Vídeňské letiště dnes na několik hodin přestalo odbavovat lety slovenské nízkonákladové společnosti SkyEurope, a to kvůli jejím dluhům. Cestující byli z čekání zmatení, protože je o problémech nikdo neinformoval. Po vyjednávání a slibu přepravce, že dluhy do pátečních 15:00 uhradí, byl provoz obnoven a cestující by měli se zpožděním odletět. Zástupce provozovatele letiště ovšem dodal, že pokud firma svůj slib nesplní, přestane jí letiště své služby poskytovat.

Cestující SkyEurope museli v letištních prostorách nedobrovolně trávit dlouhé hodiny. „Z letiště Vídeň tu nebyl nikdo, aby nás informoval. Cítíme se tu jako na odstavné koleji,“ postěžoval si jeden z čekajících. Na odletových tabulích svítila bez bližšího určení jen poznámka „zpoždění“.

Podle letového řádu zhruba s pětihodinovým zpožděním odpoledne odletěl spoj do Atén. Ve skluzu jsou linky do Nice, Zadaru, Barcelony, Amsterodamu, Bukurešti, Splitu a Bratislavy. Mluvčí SkyEurope Ronald Schranz připustil, že také na cílových letištích budou pasažéři čekat. Poletí totiž se stroji, které dorazí z Vídně.

Dlouhé čekání? U SkyEurope běžná praxe 

Slovenský přepravce je od svého vzniku ve ztrátě. Jeho problémy se letos prohloubily. Koncem června firma se souhlasem soudu vstoupila do režimu ochrany před věřiteli. V minulých týdnech měla letadla společnosti problémy s odletem několikrát. Například pařížské letiště Orly zadrželo stroj SkyEurope kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky. Dlouhé hodiny na letadlo čekali i cestující v Praze, SkyEurope totiž kvůli poruše jedno chybělo.

Před nedávnem se objevily zprávy o tom, že zadlužený přepravce našel nového investora, který by ho mohl zachránit. Rakouská investorská skupina FOCUS Equity je ochotna přinést do firmy až 16,5 milionu eur (zhruba 422 milionů Kč). Podmínkou je ale úspěšné dokončení restrukturalizace. Dohoda už byla podle mluvčích SkyEurope podepsána.