Hospodářství EU zůstalo ve druhém kvartále v minusu

Brusel – Evropské hospodářství se dál propadá. V meziročním srovnání se ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt Evropské unie propadl o 4,8 procenta po 4,7procentním poklesu v prvním kvartále. Naopak eurozóna si vedla o něco lépe. 4,6procentní pokles tam nyní vystřídal téměř pětiprocentní snížení hrubého domácího produktu v období leden až březen. Ne příliš dobré zprávy dnes přišly z Maďarska či ze Slovenska, naopak na lepší časy se blýská v Německu a ve Francii.

Lépe vypadají také mezičtvrtletní data. Hospodářství EU ve srovnání s minulým kvartálem kleslo jen o 0,3 procenta, eurozóna se ocitla v minusu o pouhou jednu desetinu. V prvním kvartále přitom hrubý domácí produkt obou bloků mezičtvrtletně klesal o 2,4 procenta, respektive 2,5 procenta.

„Nejistota je stále vysoká. Je třeba být stále ve střehu. Do konce roku čekám v eurozóně ještě oslabování,“ komentoval dnešní data prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Podle analytika ČSOB Petra Dufka signalizují mezičtvrtletní údaje, že prozatím dosáhl propad evropského hospodářství svého dna. Problematický by ovšem mohl znovu být začátek roku. „Já mám spíš obavu z toho, co se odehraje na začátku příštího roku, až masivní stimulační balíčky zcela odezní a ekonomika bude muset čelit standardnímu postupu. A tady je otázka, jestli se propad nebude opakovat, jestli se nedostaneme do toho pomyslného dvojitého vé,“ varoval.

Řada evropských ekonomik zůstává hluboko v červených číslech

Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 7,6 procenta. Tamní průmyslové podniky nadále pociťují dopady krize a oproti očekávání si hůře vede také zemědělství.

Meziroční pokles slovenské ekonomiky v období duben až červen zpomalil. I přesto se ale hrubý domácí produkt propadl o 5,3 procenta. Výkon slovenského hospodářství ve druhém čtvrtletí podle ekonomů nadále negativně ovlivňovala světová hospodářská krize, která snížila objednávky podniků a zvýšila nezaměstnanost.

Zdaleka nejhorší výsledky hlásí Pobaltí. Ekonomika Litvy se ve druhém kvartále propadla o 22,4 procenta. Lotyšsko hlásí snížení HDP o 19,6 procenta a Estonsko skončilo v minusu o 16,6 procenta.

Dobré zprávy z Německa a Francie

Naopak velmi dobré zprávy dnes přišly z Německa z Francie. Oba evropští tahouni zaznamenali růst hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. V souvislosti s tím odborníci hovoří o konci recese, oživení by se ze dvou nejsilnějších ekonomik EU mělo brzy přelít i do dalších evropských zemí.