Janota: Bez změn zákonů bude schodek rozpočtu 2010 čtvrt bilionu korun

Praha - Pokud se nepodaří prosadit změny v zákonech, které vládě navrhne ministerstvo financí, schodek rozpočtu na rok 2010 dosáhne asi sedmi procent HDP, což odpovídá zhruba 256 miliardám korun. Rádiu Česko to dnes řekl ministr financí Eduard Janota. Na konci července byl odhad bez zásahu ministerstva přes 200 miliard korun, dosavadní plán přitom je 166 miliard korun. Ministr navrhuje úspory prakticky ve všech kapitolách mandatorních výdajů, které tvoří 80 procent státního rozpočtu. Podle něj ale prosadit takové návrhy půjde před podzimními sněmovními volbami jen obtížně.

Podle Janoty jde o „velmi špatné číslo na úrovni ekonomiky Maďarska“. „Je třeba přijmout zásadní legislativní opatření, která umožní snížit na jedné straně výdaje rozpočtu, a to velmi výrazně, a na druhé straně i zvýšit příjmy rozpočtu, protože bez změn obou stran rozpočtové bilance se ta situace zásadně nedá řešit,“ řekl Rádiu Česko Janota. Ten chce sáhnout především do mandatorních výdajů státu, které tvoří až 80 procent rozpočtu.

Ekonom Petr Bartoň pro ČT24:

„Stačí opravdu sáhnout třeba na jedno procento a vzhledem k tomu, že to je jedno z 80 procent, tak se to v tom státním rozpočtu ve smyslu ušetření těch státních výdajů projeví mnohem více, než když by se zpolovičnilo nějakých těch 20 procent.“

Video Pro příští rok hrozí schodek přesahující čtvrt bilionu korun
video

Pro příští rok hrozí schodek přesahující čtvrt bilionu korun

„Pokud by změny na příjmové a zejména výdajové straně schválila Poslanecká sněmovna a Senát, deficit rozpočtu by se dal srazit na rozumnou míru, někde okolo pěti procent deficitu veřejných rozpočtů HDP. Pakliže bychom pasivně přijímali stávající stav, tak se pohybujeme někde až v úrovni sedmi procent. A to je velmi špatné číslo a s tím se něco musí dělat,“ upřesnil Janota.

Ministerstvo uvažuje o odkladu daňového zvýhodnění podniků z 20 na 19 procent a o zvýšení stropu pro pojistné na sociální zabezpečení ze čtyřnásobku na šestinásobek, což znamená, že stát navíc získá řádově jednotky miliard korun. „Jsou tam i jiné možnosti zvýšení daňových příjmů, ať už se to týká daně z nemovitosti, nebo jsou tam propočteny úvahy, co by se stalo, kdyby se zvedla spotřební daň,“ uvedl Janota.