Návštěvnost tuzemských hotelů stále klesá

Praha – Český statistický úřad zaznamenal ve druhém čtvrtletí letošního roku pokles návštěvnosti hotelů na celém území republiky. Počet přenocování hostů, kteří se ubytovali v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních, klesl meziročně o 8,6 procenta na 8,8 milionu. Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním druhém čtvrtletí 3,1 milionu hostů. Jde o nejhorší čísla za poslední léta.

„Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let,“ sdělil majitel tuzemské sítě hotelů EuroAgentur Hotels&Travel a šéf Asociace
cestovních kanceláří Viliam Sivek. Na následující měsíce předpovídá krach
několika desítek pražských hotelů.

Hotely výrazně pociťují především odliv cizinců. Za pololetí jich přijelo
2,7 milionu, o 12 procent méně než loni. Navíc doba, kterou v tuzemsku
zahraniční hosté tráví, se neustále zkracuje. Počet přenocování
zahraničních turistů se snížil o 14 procent na osm milionů. Tržby v ubytování klesly téměř dvojnásobně - o 16,6 procenta. Zásadní podíl na tržbách má totiž firemní klientela, která začala omezovat výdaje jako první. „Je to dáno i tím, že hotely klesly s cenami opravdu na hranici existence,“ vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Video Rozhovor s Pavlem Hlinkou ve Studiu 6
video

Rozhovor s Pavlem Hlinkou ve Studiu 6

Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR pro ČT24:

0„Tohleto zlevnění tak, jak to někteří předvádí, vydržet nemůže, protože to povede pouze k tomu, že dojde ke krachu celé řady těch menších hotýlků, které nebudou schopny konkurovat cenou.“

U Čechů je oproti cizincům vývoj mírně jiný. V hotelech jich sice přespalo o 4,4 procenta méně než loni, celkem 2,65 milionu, ale doba pobytu se prodloužila. Počet nocí, které čeští turisté strávili v ubytovacích zařízeních poklesl jen o necelá tři procenta a mírně tak předstihl počet přenocování cizinců. „Češi to však nezachrání, za celý letošní rok předpokládáme úbytek hostů v rozmezí devět až dvanáct procent,“ uvedl analytik Jaromír Beránek. Čísla mohou být podle něj ještě horší v případě, že se na podzim výrazněji projeví epidemie prasečí chřipky.

Výraznější pokles zaznamenali statistici u přenocování cizinců, kteří strávili v českých hotelech a dalších ubytovnách o desetinu nocí méně než loni. Ve druhém čtvrtletí činila obsazenost hotelů 41 procent, což je o 3,3 procentního bodu méně než ve stejném období loni. Nejlépe na tom byly čtyřhvězdičkové hotely (51 procent).

Podle ČSÚ se na poklesu mohlo v červnu částečně podílet i nepříznivé počasí, například kempy přišly téměř o třetinu hostů. Z regionálního pohledu klesl počet přenocování ve všech krajích, nejvíce v Ústeckém a v Jihomoravském.

Pavel Hlinka
Pavel Hlinka
Více fotek
  • Pavel Hlinka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1053/105294.jpg
  • Hotel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1053/105295.jpg