Zemědělci se sešli na Zemi živitelce, letos hlásí nižší sklizeň

České Budějovice - V letošním roce sklidí čeští zemědělci asi o deset procent obilí méně než loni. Přesto půjde o sklizeň průměrnou a plně dostačující na pokrytí všech potřeb Česka v dobré kvalitě, uvedl dnes na výstavě Země živitelka ministr zemědělství Jakub Šebesta spolu se zástupci Agrární komory. Cena obilí přitom paradoxně klesá a producenti odhadují, že příští rok pro ně bude kritický. Ztráta v celém odvětví by mohla přesáhnout čtyři miliardy korun. Podle prezidenta Václava Klause k obratu nedojde dříve než v druhé polovině příštího roku.

Dosud bylo sklizeno 92,92 procent ploch základních obilovin s průměrným výnosem 5,13 tun na hektar, což představuje celkem 6,8 milionů tun. „Počasí nám letos ukázalo v plné síle svoji nadvládu a rozmary. Letošní povodně ale byly naštěstí lokálního charakteru, a přestože v některých regionech způsobily velké materiální ztráty, celkově jejich rozsah sklizeň významnějším způsobem neovlivní,“ uvedl Šebesta. Sklizňové práce spějí podle jeho slov ke svému závěru, sklizeň ozimého ječmene a řepky je prakticky dokončena. U konce je i sklizeň pšenice, jarního ječmene a žita.

Ceny českých obilovin se odvíjí od situace na světových trzích, a ty pro letošek hlásí dobré výsledky. Na tento fakt pak doplácí čeští zemědělci. Přesto by letos podle Veleby mohlo zemědělství skončit v černých číslech. Horší výhled se ale očekává v roce příštím.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Klaus jako zahajovatel agrosalonu

Agrosalon zahájil prezident Václav Klaus. „Pořád se nechceme smířit s tím, že konkurence levných potravin ze zbytku světa tady je, bude a bude čím dál tím silnější a snižováním našich cen a lácí naší pracovní síly to nikdy nepřekonáme,“ uvedl k současné situaci v zemědělství a potravinářství.

Hospodářská recese ale samotný veletrh nezasáhla. Počet vystavovatelů meziročně vzrostl o téměř desetinu. Největšího českého agrosalónu se účastní kromě zemědělských firem a výrobců strojů také univerzity, banky nebo státní instituce. Na 36. ročníku výstavy bylo oceněno dalších 19 domácích potravinářských výrobků národní značkou Klasa. Poprvé byla národní známka kvality udělena v roce 2003.

Značkou Klasa se chlubí dalších 19 výrobků

Oceněna byla například kuřecí šunka Kubíček od Jaroslava Radoše, chorizo klobása firmy Maso Planá nebo Blanická klobása od společnosti ZŘUD - Masokombinát Písek. Prvně si značku kvality odváží AGRO Brno - Tuřany za kysané zelí ve slaném nálevu, Bramborárna Bukovice za výrobky Brambory v pohodě nebo zahradní žampiony od firmy Funghi CZ. Nově ocenění získal také Vinselekt Michlovský za bio mošty a firma Tany za sýr Delicato extra smetanové.

„Záleží nám nejen na zachování prestiže Klasy, ale i na jejím posílení. K tomu určitě přispěje projekt Regio Klasa, který je zaměřený na tradiční potravinářské výrobky z regionů. Jeho příprava v současné době finišuje,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Značka Klasa by měla propagovat české potraviny, a pomoci tak českým podnikatelům v evropské konkurenci.

Nejvíc výrobků, které dosud získaly značku Klasa, pochází z Jihočeského kraje. Klasu uděluje kvalitním českým potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Značku spravuje od počátku roku 2004 Státní zemědělský intervenční fond.

Václav Klaus na 36. ročníku výstavy Země živitelka
Václav Klaus na 36. ročníku výstavy Země živitelka
Více fotek
  • Václav Klaus na 36. ročníku výstavy Země živitelka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1074/107333.jpg
  • Výstava zemědělských strojů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1075/107435.jpg
  • Klasa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1074/107334.png