Finanční pomoc po povodních lze čerpat i z fondu bydlení

Praha – Lidé postižení povodněmi budou moci získávat pomoc i ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Rozhodli o tom dnes ministři na jednání vlády. Nyní občané, které povodeň připravila o střechu nad hlavou, budou moci u fondu zažádat o nízkoúročený úvěr do výše 850 tisíc korun. Pokud domek nebo byt zasažený povodněmi vyžaduje opravy nebo modernizaci konstrukčních částí, nabídne SFRB nízkoúročený úvěr do 150 tisíc korun.

Úvěry s nízkým úrokem budou moci z fondu bydlení získat také obce. Určené budou na opravy bytových domů, nejvíce ale do 50 procent celkových nákladů. „Z těchto prostředků postižená obec může opravit vlastní obecní majetek nebo pomoci financovat opravy objektů určené k trvalému bydlení, které jsou v majetku soukromých vlastníků v dané obci,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.

Celkově by fond mohl obcím a lidem poškozeným letošními povodněmi pomoci částkou až 420 milionů korun. Vyplývá to z návrhu změn v letošním rozpočtu fondu, které vláda už schválila a nyní o nich mají ještě rozhodnout poslanci. Peněžní pomoc poskytoval fond bydlení už po povodních v letech 2002 a 2006.