Úvěrové ztráty 22 bank v EU mohou činit až 400 miliard eur

Brusel - Celkové úvěrové ztráty 22 velkých evropských bank by za letošní a příští rok mohly dosáhnout 400 miliard eur (zhruba 10,1 bilionu korun). Uvedl to britský list International Herald Tribune s odvoláním na výsledky zátěžových testů bank. Výsledky testů mají být projednány ve čtvrtek na neformální schůzce ministrů financí EU ve švédském Gothenburgu.

Testováním bank pověřili ministři financí EU Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), aby zjistili, zda kvůli ekonomickému propadu nehrozí další bankovní krize. Agentura Reuters již s odvoláním na zdroje z EU uvedla, že zátěžové testy bankovního sektoru v zemích EU dopadly dobře a zjistily, že banky by další zhoršení ekonomické situace vydržely.

Cílem testů bylo hodnocení stability systému. Zjišťovalo se, jak by si banky vedly, kdyby se dále zhoršila ekonomická situace. Podobné testy letos absolvovaly také americké banky. Zpráva není určena pro veřejnost, ale ministři zřejmě její výsledky budou podle zdrojů komentovat. Zátěžové testy vedly národní orgány bankovního dohledu podle jednotných směrnic a metodologie. Nevyplývá z nich stav jednotlivých institucí, nýbrž stupeň odolnosti bankovního systému v EU obecně.