Vláda USA podle deníku v okamžiku splatnosti dluhopisů neudělala nic pro to, aby kontaktovala jejich původní dědice anebo jejich potomky, přestože ministerstvo financí má o všech držitelích obligací pečlivé záznamy. Státy unie zároveň podle svých právníků mají na své straně zákony, které jim umožňují ponechat si neuplatněné nároky. V čase hospodářské recese, kdy jsou jejich rozpočty značně napjaté, by to byla vítaná finanční injekce.
Podle vlády nelze dluhopisy považovat za neuplatněné nároky
Federální vláda s tím ale nesouhlasí, a tak případ brzy začne projednávat okresní soud v New Jersey. Státy podaly žalobu už v roce 2004, federální vláda se ale snažila jejímu projednávání pomocí námitek zabránit. Podle právníků soud kromě peněz rozhodne i o tom, jaké jsou hranice moci federální vlády a jednotlivých států. V případě úspěchu si také státy budou moci nárokovat neuplatněné dluhopisy i v budoucnosti, získaly by tak další zdroj příjmů.
Podle federální vlády ale dluhopisy nelze považovat za neuplatněné nároky. Jednotlivé státy prý také nemohou vstupovat do smluvních vztahů mezi občany a federální vládou. Údajně tak vůbec neměly právo žalobu podat. Právníci federální administrativy se domnívají, že podle takzvaného principu suverénní imunity nemohou státy žalovat vládu, pokud to vláda neumožní.
Válečné dluhopisy začala federální vláda vydávat v roce 1941. První z nich si tehdy koupil prezident Franklin Delano Roosevelt, který zároveň vyzval k vytvoření „vážně skvělého partnerství“. Američany k nákupu obligací nabádaly i rozhlasové muzikály produkované ministerstvem financí anebo tehdejší celebrity. Ministerstvo dluhopisy vydávalo i po válce, v roce 1965 jen upravilo dobu jejich splatnosti na 30 let.
