Vládu USA čeká kvůli nesplaceným válečným dluhopisům soud

Washington - Federální vládu USA čeká soud kvůli dluhopisům, které před téměř 70 lety vydala na pokrytí výdajů na válečné operace ve druhé světové válce. Vládní obligace měly nezvyklou splatnost 40 let. Nyní zapomenuté anebo dávno ztracené dluhopisy mají hodnotu 16,7 miliardy dolarů a podle deníku The Washington Post se o ně s federální vládou bude soudit několik států americké unie. Pokud uspějí, získají nezanedbatelné částky. Například Kalifornie, které nyní hrozí bankrot, by mohla dostat až 1,6 miliardy dolarů, stejně jako New York. Maryland a Virginie zase po 300 milionech dolarů.

Vláda USA podle deníku v okamžiku splatnosti dluhopisů neudělala nic pro to, aby kontaktovala jejich původní dědice anebo jejich potomky, přestože ministerstvo financí má o všech držitelích obligací pečlivé záznamy. Státy unie zároveň podle svých právníků mají na své straně zákony, které jim umožňují ponechat si neuplatněné nároky. V čase hospodářské recese, kdy jsou jejich rozpočty značně napjaté, by to byla vítaná finanční injekce.

Podle vlády nelze dluhopisy považovat za neuplatněné nároky

Federální vláda s tím ale nesouhlasí, a tak případ brzy začne projednávat okresní soud v New Jersey. Státy podaly žalobu už v roce 2004, federální vláda se ale snažila jejímu projednávání pomocí námitek zabránit. Podle právníků soud kromě peněz rozhodne i o tom, jaké jsou hranice moci federální vlády a jednotlivých států. V případě úspěchu si také státy budou moci nárokovat neuplatněné dluhopisy i v budoucnosti, získaly by tak další zdroj příjmů.

Podle federální vlády ale dluhopisy nelze považovat za neuplatněné nároky. Jednotlivé státy prý také nemohou vstupovat do smluvních vztahů mezi občany a federální vládou. Údajně tak vůbec neměly právo žalobu podat. Právníci federální administrativy se domnívají, že podle takzvaného principu suverénní imunity nemohou státy žalovat vládu, pokud to vláda neumožní.

0Válečné dluhopisy začala federální vláda vydávat v roce 1941. První z nich si tehdy koupil prezident Franklin Delano Roosevelt, který zároveň vyzval k vytvoření „vážně skvělého partnerství“. Američany k nákupu obligací nabádaly i rozhlasové muzikály produkované ministerstvem financí anebo tehdejší celebrity. Ministerstvo dluhopisy vydávalo i po válce, v roce 1965 jen upravilo dobu jejich splatnosti na 30 let.

Americké dolary
Americké dolary
Více fotek
  • Americké dolary autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1058/105784.jpg
  • Franklin Delano Roosevelt zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1165/116478.jpg