McDonald's kvůli krizi skončil na Islandu

Reykjavík - Na Islandu se o víkendu podával poslední Big Mac. Řetězec rychlého občerstvení McDonald's na ostrově zavřel všechny pobočky. Po pádu islandské ekonomiky totiž firma, která zdejší restaurace provozovala, začala prodělávat. Maso, zeleninu, sýry i obaly musela dovážet z Německa. Island je závislý na dovozu zboží a surovin, a to se kvůli slabé měně až dvakrát prodražilo. 

„Ekonomická situace nám to zkrátka až moc prodražila,“ řekl šéf společnosti Lyst Hr. Magnus Ogmundsson. Lyst Hr., která je držitelem licence k provozování restaurací McDonald's na Islandu. Kvůli propadu kurzu islandské měny a vysokým dovozním clům se náklady na dovoz surovin z Německa proti loňsku zdvojnásobily. Firma proto ani nemohla zvýšit ceny a konkurovat místním restauracím, které využívají domácí produkci.

Nejdražší Big Mac na světě

Big Mac se v Reykjavíku prodával za 650 islandských korun (asi 91 Kč). Aby měl podnik alespoň mírný zisk, musel by cenu zvýšit o 20 procent, tedy na zhruba 780 islandských korun (asi 110 Kč). Islandský Big Mac by se tak po zdražení stal jednoznačně nejdražším na světě. Podle letošního žebříčku Big Mac Index, který každoročně sestavuje časopis Economist, je v současné době Big Mac nejdražší ve Švýcarsku a Norsku, kde stojí v přepočtu kolem 99 Kč.

Rozhodnutí zavřít restaurace McDonald's na Islandu podle Ogmundssona padlo po několikaměsíčních rozhovorech s vedením McDonald's ve Spojených státech. McDonald's je největším světovým řetězcem rychlého občerstvení hamburgerového stylu a v Reykjavíku otevřel první restauraci v roce 1993. V té době Island zažíval rychlý hospodářský rozmach.

Společnost Lyst chce restaurace později znovu otevřít, ovšem už pod názvem Metro. S McDonald's tak už nebude mít nic společného. Suroviny k výrobě začne odebírat rovněž od místních dodavatelů, stejně jako její konkurence. Ponechá si i nynější zaměstnance, kterých je zhruba 90.

Big Mac
Big Mac