V obchodech se znovu prodávala závadná voda Horský pramen

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila další nevyhovující šarži kojenecké vody Horský pramen od výrobce Jesenické prameny Nová Pláň z Bruntálu. Voda obsahuje nepovolené chemické látky, které mohou mít neblahý vliv na zdraví dětí. Zatímco minulý týden objevili inspektoři v jedné šarži toluen, nyní jde například o trichlormethan a chlór. Množství bylo sice opět nepatrné, ale v kojeneckých vodách se nesmí vyskytovat žádné cizorodé organické látky.

Nevyhovující šarže má datum minimální trvanlivosti do 29. července a stejně jako nevyhovující šarže z minulého týdne je prodávána v pětilitrovém PET balení. „V uvedené vodě byly zjištěny cizorodé organické látky, například trichlormethan, dichlorbrommethan, dibromchlormethan a organicky vázané halogeny. Rozbory také odhalily obsah volného chlóru,“ uvedla mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Na trhu se už žádné pětilitrové balení kojenecké vody nevyskytuje, přesto ho někteří lidé mohou mít ještě doma. Inspektoři však jeho konzumaci nedoporučují. „Výrobce plní všechna opatření uložená v minulé týdnu. Pozastavil uvádění do oběhu všech ostatních pětilitrových šarží a rovněž informoval o jejich stažení všechny své odběratele,“ dodala mluvčí. Co je příčinou kontaminace vody nyní inspekce zjišťuje.