Většina Řeků podporuje vládní úsporná opatření

Atény - Nová úsporná opatření vlády jsou krokem správným směrem pro těsnou většinu Řeků. Mnozí navíc mají pocit, že odbory by měly být ve svém odporu umírněnější. Čísla vyplývají z průzkumu společnosti Marc. Řecká vláda začátkem měsíce schválila dodatečná úsporná opatření v hodnotě 4,8 miliardy eur (zhruba 122 miliard korun). Vláda hodlá v rámci boje s vysokým zadlužením snížit mzdy veřejných zaměstnanců, zmrazit důchody a zvýšit daně. Země se kvůli těmto plánům potýká s rozsáhlými stávkami.

Nová opatření jsou podle zhruba 50,1 procenta respondentů namířena správným směrem. Opačný názor vyjádřilo 41,9 procenta dotazovaných. Zhruba 60 procent respondentů se domnívá, že rozhodnutí vlády bylo nezbytnou volbou.

Průzkum potvrzuje, že podpora vlády i jejích úsporných kroků zůstává silná a že premiér Jorgos Papandreu přesvědčil Řeky, že země si nemůže dovolit přijímat polovičatá opatření. Ještě před zveřejněním nových úspor byly provedeny dva průzkumy, které těsnou většinou ukázaly podporu vládního úsilí.

V loňském roce mělo Řecko rozpočtový deficit 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP. Atény slibují, že letos schodek sníží na 8,7 procenta hrubého domácího produktu.