Británie zavede daň pro nejbohatší

Londýn – Velká Británie zavede v dubnu daň pro nejbohatší lidi, a to hned ve výši padesáti procent. Na tamní trh ale dopadá již dnes. Největší firmy vyplácejí bonusy s předstihem a někteří bankéři zvažují, jestli Londýn raději neopustit. Znalci varují, že Londýn může brzy přijít o svou konkurenceschopnost. Bude totiž finančním centrem s největším zdaněním na světě. Polovinu příjmu odevzdají od příštího měsíce všichni ti, kteří si vydělají víc než 150 tisíc liber ročně.

Ian Hopkinson ze společnosti KPMG:

„Každý s příjmy půl milionu liber a víc na tom bude v Londýně určitě hůř než v dalších devíti finančních center na světě.“

Pověst Londýna jako jednoho z nejvýznamnějších finančních trhů by tak mohla utrpět. Firmy zřejmě budou muset platit ještě víc, aby nalákaly nové talenty a špičky v oboru. Pro ty ale může být padesáti procentní zdanění příjmů důvodem k tomu, aby se z Londýna odstěhovali. Ti, kteří dokáží být mobilní a dělat byznys někde jinde, určitě stěhování zvažují, dodává Hopkinson.

Video Reportáž Pavly Hejlové
video

Reportáž Pavly Hejlové

Příchod do Londýna si teď řada podniků kvůli vysokým nákladům na zaměstnance bude rozmýšlet důkladněji. Opatření má pomoci britské ekonomice vzchopit se z recese. Podle některých ale státu o moc víc peněz nepřinese právě kvůli odlivu byznysu z města.

Ekonom Grame Leach:

„Předpokládáme, že to přinese jen málo a nebo vůbec žádné peníze. A na příští vládu budeme naléhat, aby navýšení zrušila hned, jak to bude možné.“

Například v Německu je zdanění s nejvyšší sazbou 45 procent pro příjmy nad 250 tisíc eur ročně. V Rakousku nejbohatší platí padesátiprocentní daň, pokud vydělají víc než 60 tisíc eur za rok.

Manažeři
Manažeři
Více fotek
  • Manažeři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1501/150079.jpg
  • Finanční centrum v Londýně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1501/150077.jpg