OECD: Unie by měla Řecko jednoznačně podpořit, země si to zaslouží

Atény - Výzvu ministrům financí Evropské unie k jednoznačné podpoře Řecka dnes přednesl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Podle něj si země účinnou pomoc zaslouží, protože předložila radikální plán úsporných opatření, aby snížila rozpočtový deficit. Jeho hodnota loni dosahovala 12,7 procenta HDP, tedy zhruba dvakrát tolik, než se předpokládalo.

Na počátku března řecká vláda socialistů předložila další plán konsolidace veřejných financí. Počítá především se snížením platů ve veřejném sektoru, se zmrazením důchodů a se zvýšením daní.

„Řecko si zaslouží podporu, vzhledem k podpůrným opatřením a politickým krokům, které oznámilo,“ zdůraznil Gurría. V Aténách mimo jiné jednal s řeckými činiteli a zabýval se i přístupem Řecka k životnímu prostředí.

Řeckou otázku dnes řeší šéfové financí zemí eurozóny

Finanční pomoc Řecku má dnes na stole takzvaná euroskupina - ministři financí eurozóny. Francie ale varovala, aby nikdo nečekal, že ministři přijdou s konkrétními čísly, Německo dokonce zprávy o chystané finanční pomoci Řecku bagatelizuje.

Podle Gurríi by měli ministři dát jasný a přesvědčivý signál podpory, kterému budou trhy rozumět: „Může to být v podobě garancí nebo v podobě nějakých přímých zdrojů.“ Uvažovat prý lze třeba o odkupu dluhopisů nebo o něčem, co by Řecku pomohlo snížit náklady na obsluhu dluhů. Gurría uvedl, že Evropská unie těžko najde snadnou odpověď. Poukázal však na to, že Mezinárodní měnový fond má nástroje k tomu, aby si s podobnými problémy dokázal poradit.

„To by nemělo být tabu. Neexistuje žádný důvod, proč by Řecko nemohlo zvážit možnost, že se obrátí na MMF. Byla by to jedna z možností nebo doplňující řešení,“ dodal šéf OECD k možnosti, že by Řecko přijalo pomoc, kterou by mu nabídl měnový fond. Řecko o takové možnosti uvažovalo, ale ostatní evropské státy dávají přednost řešení v rámci eurozóny.

Řekové před koncem loňského roku přiznali, že opakovaně falšovali statistiky. Důvěryhodnost Řecka tak utrpěla šrámy hlavně u jeho věřitelů. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP, loňský deficit je tedy více než čtyřikrát vyšší, než je povolené maximum. Atény slibují, že letos deficit sníží na 8,7 procenta HDP.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu
Zasedání Mezinárodního měnového fondu