Pegas Nonwovens loni zvýšil zisk téměř o 40 procent

Znojmo - Druhý největší výrobce netkaných textilií v Evropě - společnost Pegas Nonwovens - v loňském roce snížil tržby o 13,5 procenta na 123,4 milionu eur (asi 3,2 miliardy korun). Čistý zisk skupiny se zvýšil meziročně o 39,7 procenta na 20,8 milionu eur. Hlavní příčinou růstu čistého zisku byly kurzové změny a nižší úrokové náklady oproti roku 2008.

 

„V první polovině minulého roku společnost těžila z pozitivního efektu mechanismu přenášení cen, zatímco od jeho druhé poloviny musela do svých výsledků absorbovat negativní dopady poměrně dynamického růstu cen vstupních surovin, který trvá i nadále,“ prohlásil generální ředitel společnosti František Řezáč.

Podle firmy ovlivnily provozní hospodaření dva faktory, které se letos už nebudou opakovat. Kromě nízké ceny vstupních surovin v prvním čtvrtletí minulého roku se jedná o výprodej skladových zásob ve stejném období.

Pegas Nonwovens SA je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku a s provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě a Bučovicích na Vyškovsku. V závodech pracuje kolem 400 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu. Akcie společnosti jsou obchodovány také na pražské burze.

Výsledky Pegas Nonwovens ve 4. kvartálu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24